U zvorničkom SŠC „Petar Kočić“ počela je višednevna obuka 12 profesora sa ciljem jačanja kompetencija nastavnog kadra u uvođenju mobilnih tehnologija u nastavi. Ovo su početna predavanja u okviru projekta prekogranične saradnje sa Srednjom stručnom školom „Branko Radičević“ iz Rume čiji je krajnji cilj opremanje đačkog restorana u zvorničkoj školi te proizvodnja zdrave hrane.

Direktorica škole Biljana Pisić ističe da su u grupi od 12 profesora i školski psiholog te zamjenik direktora, a u narednoj fazi projekta biće uključeni i učenici koji će i praviti finalni proizvod u svom restoranu, zdravu hranu.

– Počela je edukacija za profesore koja će trajati nekoliko dana u različitim terminima u novembru i decembru mjesecu što je samo dio projekta čiju smo realizaciju sa nestrpljenjem očekivali. Pored predavanja i seminara za profesore i učenike koji će se nastaviti u periodu pred nama, krenuli smo sa nabavkom dijela mobilijara za đački resotran koji se finansira kroz isti projekat. U toku zimskog raspusta biće urađen novi ulaz u školu za restoran, te unutrašnji radovi, odnosno postavljene pločice, molerski i drugi radovi koji su potrebni da bismo dobili kvalitetan prostor za restoran. Ove radove će u potpunosti finansirati Gradska uprava na čemu smo iz veoma zahvalni – rekla je Pisićeva.

Ona je dodala da je cilj projekta da se u restoranu pravi zdrava hrana, ili hrana koju učenici vole, ali od kvalitetnih namirnica, poput integralnih sendviča, integralne pice i ostalih proizvoda zdrave hrane.

Srednja stručna škola „Branko Radičević“ iz Rume u saradnji sa Srednjoškolskim centrom „Petar Кočić“ iz Zvornika i Udruženjem „Limitless“ iz Beograda potpisala je u maju ove godine uvogor o realizaciji projekta pod nazivom „Zdravi i bezbjedni gastronomski proizvodi kao potencijal za zapošljavanje“, koji se finansira sredstvima INTEREG IPA Programa prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina.

Program prekogranične saradnje
Prekogranični program Srbija – Bosna i Hercegovina 2014-2020. sprovodi se kao dio Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA II) i kao takav je rezultat zajedničkog planiranja vladajućih struktura i ostalih zainteresovanih strana dvije države. IPA II podržava prekograničnu sardnju sa ciljem promovisanja dobrosusjedskih odnosa i društveno-ekonomskog razvoja uz podsticanje evropskih integracija. Program analizira društveno-ekonomsku situaciju pograničnog područja, te postavlja zajedničke strategije za rješavanje identifikovanih problema kroz određivanje zajedničkih razvojnih tematskih prioriteta. Program je baziran na detaljnoj analizi izazova i specifičnosti programskog područja. Ukupno sufinansiranje Evropske unije za Program prekogranične saradnje između Republike Srbije i Bosne i Hercegovine za period 2014-2020. iznosi 14.000.000 evra.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *