Na današnjoj sjednici gradske Skupštine usvojen je Nacrta budžeta za 2024. godinu u iznosu od 37.895.000 KM. Poreski prihodi su planirani u iznosu od 25.208.810 KM, neporeski 5.093.700 KM i ostalo su grantovi, transferi jedinicama lokalne samouprave, primici/prilivi i neiskorištena sredstva. Kako je to danas izgledalo na sjednici Skupštine grada Zvornik pogledajte u video prilogu u nastavku:
Gradonačelnik Zvornika Bojan Ivanović istakao je da će ovakav budžet omogućiti redovno izmirivanje svih zakonom predviđenih obaveza, programa i podsticaja, kao i socijalna davanja, kao i da su njime planirana i sredstva za realizaciju započetih infrastrukturnih projekata i početak planiranih.
Skupština je dala saglasnost na Odluku Nadzornog odbora „Zvornik stana“ o usvajanju cijena isporuke toplotne energije za poslovne prostore koje su umanjene u odnosu na dosadašnje. U zavisnosti od zapremine poslovnih prostora cijena je smanjena u rasponu od 27 do 70 posto. Ova odluka će umanjiti prihod preduzeću, ali važnije od toga je da se na taj način pokuša vratiti određeni broj korisnika Zvornik stana, rekao je v.d. direktora ovog preduzeća Stevo Savić.
Odbornici su donijeli i Odluku o usvajanju visine cijene grijanja po utrošku – očitanje kalorimetra. Cijena je ostala nepromijenjena, ali je ispoštovana procedura da na nju saglasnost da Skupština opštine Zvornik.
Usvojena je i Odluka o cijeni ostalih usluga AD Zvornik stana, gdje su postojeće cijene usluga ostale iste, s tim što su u cjenovnik usluga dodate tri nove stavke i to angažovanje radne snage, radovi na instalacijama centralnog grijanja po zahtjevu korisnika stambenog i poslovnog prostora i privremeno priključenje na termoenergetska postrojenja za potrebe ispitivanja odnosno probnog pogona, a u svrhu ostvarivanja prihoda po osnovu izvedenih radova na zajedničkim instalacijama ZEV-a.
Na današnjoj sjednici prihvaćena je i Odluke o davanju garancije na kreditno zaduženje ovom preduzeću kod poslovne banke u iznosu od 500.000 KM za finansiranje prenesenih obaveza.
Odbornici su doneli i Odluku o izmjeni Odluke o određivanju radnog vremena trgovinskih i zanatsko–preduzetničkih radnji na području grada. Izmjena se odnosi na rad trgovinskih radnji nedeljom kojom je umjesto dosadašnjeg radnog vremena od 06:00 do 12:00 časova dozvoljen rad od 06:00 do 18:00 časova. Kao i u prethodnoj odluci, izuzeti su dragstori i radnje koje se nalaze u sklopu autobuske stanice i benzinskih pumpi koje mogu da rade od 00:00 do 24:00 časa.
Gradonačelnik Ivanović je rekao da su brojni razlozi doveli do izmjene odluke.
„Na području našeg grada otvoren je veliki tržni centar „Zvornik Siti Park“ sa različitim robnim markama što nam daje preduslov da Zvornik postane jedan veliki trgovinski centar gdje će ljudi iz regije i okruženja dolaziti i obavljati kupovine, te smatramo da je ovo dobra odluka koja će doprineti daljem razvoju našeg grada. Pored toga u poslednje vrijeme signalizirano nam je da naši brojni građani svoje kupovine i nabavke nedeljom obavljaju u gradovima u okruženju, umjesto kod nas, a sve zbog skraćenog radnog vremena. Pri tome, počele su i neke zloupotrebe u smislu da su na nekim benzinskim pumpama proširivali svoj asortiman te su vršili prodaju prehrambene robe kojoj nije mjesto da se tu prodaje. Zato je bilo poželjno da radno vrijeme i nedeljom bude duže, ali ovom prilikom želim da istaknem da sam na strani prava radnika, odnosno da radnik treba da ima 40 časovnu radnu sedmicu.“
Pozitivno mišljenje i potpunu podršku na prijedlog za izmjenu Odluke o određivanju radnog vremena trgovinskih i zanatsko–preduzetničkih radnji na području grada dala je i Područna privredna komora Bijeljine čiji je predsjednik Stevo Savić naglasio da se moraju stvoriti uslovi da privrednici posluju i da zarađuju, a s druge strane mora se obezbjediti da se postojeći zakonodavni okvir u potpunosti primjenjuje i u tom slučaju radnici će biti zadovoljni, jer će biti plaćeni za svoj rad nedeljom za državne praznike. On je iznio i podatak, prema informacijama od nekih trgovinskih lanaca, da je najprometniji dan u sedmici subota, a drugi po prometu je nedelja, a onda ostali dani.
U pisanom Mišljenju Područne privredne komore, između ostalog je navedeno da su odluke o skraćenju ili ukidanju rada nedeljom imale negativne efekte na poslovanje privrednih subjekata, a što se ogleda u padu posjeta trgovinskim lancima i radnjama, smanjenom prometu i gubljenju radnih mjesta.