Orezivanje smokve: Vrijeme i tehnike za optimalan rast

Orezivanje smokve (Ficus carica) je važan agrotehnički postupak koji direktno utiče na zdravlje drveta i kvalitet plodova. Pravilno orezivanje može poboljšati oblik stabla, povećati prinos i olakšati berbu. Ovaj proces je najbolje izvesti u određenim vremenskim periodima, uzimajući u obzir specifičnosti ove biljke.

Kada orezivati smokvu?

  1. Zimsko orezivanje: Orezivanje smokava se najčešće obavlja tokom zime, nakon što lišće opadne, ali prije nego što počnu proljećni sokovi. Idealno vrijeme za orezivanje je između decembra i februara, kada su stabla u periodu mirovanja. Ovim postupkom možete oblikovati krošnju, ukloniti oštećene ili bolesne grane, kao i smanjiti gustinu krošnje.
  2. Proljećno orezivanje: Proljećno orezivanje se preporučuje za fine prilagodbe, kao što su uklanjanje izdanaka koji su se pojavili tokom zime ili proljeća. Ovaj postupak je posebno koristan za podsticanje rasta mladih grana koje će donositi plodove.

Kako pravilno orezivati smokvu?

  1. Priprema: Prije nego što počnete sa orezivanjem, pripremite oštar voćarski nož ili makaze, kao i sredstva za dezinfekciju alata kako biste spriječili prenos bolesti.
  2. Oblikovanje stabla: Smokve se obično orezuju u obliku otvorene krošnje, što omogućava dobru cirkulaciju vazduha i sunčevu svjetlost. Uklonite grane koje rastu unutra krošnje kako biste spriječili gužvu i omogućili bolji razvoj zdravih grana.orezivanje smokveFoto izvor: abeceda rezidbe
  3. Uklanjanje oštećenih grana: Pregledajte stablo i uklonite sve oštećene, bolesne ili suve grane. To će pomoći u sprječavanju širenja bolesti i omogućiti zdravijem rastu.
  4. Skraćivanje izdanaka: Ako su grane predugačke, skratite ih za trećinu do polovine dužine. Ovo će podstaknuti razvoj novih izdanaka koji će donositi plodove.
  5. Zatvaranje rana: Nakon orezivanja, na mjestima gde su uklonjene grane, nanesite zaštitnu masu (kalemarski vosak ili specijalne preparate) kako biste spriječili prodor patogena.

Prednosti orezivanja smokve

  • Povećanje prinosa: Pravilno orezivanje poboljšava kvalitet i količinu plodova.
  • Zdravije stablo: Uklanjanjem oštećenih grana smanjuje se rizik od bolesti.
  • Olakšana berba: Uređena krošnja omogućava lakši pristup plodovima tokom berbe.

Zaključak

Orezivanje smokve je nezaobilazan dio brige o ovom plodu, a pravilno izvođenje ovog postupka može značajno uticati na zdravlje biljke i kvalitet plodova. Ako se orezivanje obavlja u pravom trenutku i na odgovarajući način, smokve će biti zdrave i plodonosne, pružajući vam ukusne plodove tokom ljetnjih meseci.

(agrosavet.com)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *