Pandemija virusa korona zaustavila je dugogodišnji trend porasta broja registrovanih vozila tokom protekle godine i smanjila ukupan broj registrovanih vozila na 1.108.711, što je za 67.020, odnosno 5,7% manje nego 2019. godine, navedeno je iz BIHAMK-a.

Prema podacima BIHAMK-a, od ukupnog broja registrovanih vozila u 2020. godini, u Federaciji BiH registrovano je 671.108 vozila, dok je taj broj u Republici Srpskoj iznosio 401.412. U Brčko distriktu tokom protekle godine registrovano je 36.191 vozilo.

Posmatrajući broj registrovanih vozila po MUP-ovima, najveći broj registrovanih vozila u Federaciji BiH zabilježen je u Kantonu Sarajevo 154.549, dok je u Srpskoj najveći broj zabilježen u PU Banjaluka, ukupno 117.859 registrovanih vozila.

Iz BIHAMK-a ističu da je na značajnije smanjenje ukupnog broja registrovanih vozila, pored pandemije, uticalo i usvajanje Pravilnika o izmjeni i dopuni Pravilnika o registraciji vozila, kojim je omogućeno da se sva vozila kojima je istekla registracija nakon 16. marta 2020. godine mogu registrovati u roku od 90 dana nakon isteka registracije.

Prema dostupnim podacima o ukupnom broju registrovanih vozila, prosječna starost motornih vozila u Bosni i Hercegovini iznosi 16 i po godina.

Milija Radović, vršilac dužnosti zamjenika direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja RS, ističe za “Nezavisne” da je teško naći pravi odgovor za ovu situaciju.

“Ne mogu da vjerujem da je neko ko redovno registruje vozilo odlučio u vremenu pandemije zbog finansijskih poteškoća da ne produži registraciju vozila. Ono što je globalno, i kada govorimo o Evropi, jeste da je u padu prodaja, kako novih vozila, tako i polovnih vozila. Pandemija, smanjenje kupovne moći stanovništva i drugi prioriteti građana uticali su na to da se kupuje manje vozila. To bi mogao biti jedan od razloga”, kaže Radović.

On navodi da je prema podacima sa ANP kamera, a koje služe za provjeru da li su vozila registrovana ili ne, uočeno pojavljivanje velikog broj vozila koja nisu registrovana, ali da se bez analize ne može govoriti o tome da li se radi o vozilima koja su u procesu registracije ili o vozilima koja dugo nisu registrovana.

“U kojoj mjeri i da li je došlo do toga da pojedini vozači zbog teške materijalne situacije nisu bili u mogućnosti produžiti registraciju pa voze neregistrovano vozilo, zaista je teško komentarisati”, govori Radović za “Nezavisne”.

Počinje kontrola registarskih tablica

MUP RS kontrolisaće u narednom periodu da li su registarske tablice vozila vidljive i čitljive, odnosno oštećene i adekvatno postavljene na vozilu.

“Iskustva sa terena govore da građani na registarske tablice lijepe određene naljepnice, da ih učvršćuju najčešće plastičnim vezicama ili na zadnji dio vozila ugrađuju kamere koje snimaju vožnju unazad, a koje jednim dijelom zaklanjaju registarsku tablicu”, stoji u jučerašnjem saopštenju MUP-a.

Iz MUP-a podsjećaju da je članom 210, stav 2. Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima BiH propisano da registarske tablice na vozilu moraju da budu postavljene tako da su dobro i čitljive, od kojih je jedna na prednjoj, a druga na zadnjoj strani.

Takođe, članom 20, stav 1. Pravilnika o registrovanju vozila, vlasnik vozila dužan je odmah, a najkasnije u roku od tri dana nadležnom organu prijaviti gubitak, krađu ili oštećenje registarskih tablica i podnijeti zahtjev za izdavanje novih registarskih tablica.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *