Pojačan priliv migranata u BiH, niz akcija hapšenja krijumčara među uhapšenim i lica iz Zvornika

U posljednjih nekoliko mjeseci na području BiH provedeno je nekoliko akcija koja se odnosi na krivična djela krijumčarenje ljudi.
Tako je na području Bihaća krajem oktobra realizovana operativna akcija “Algol” u kojoj su uhapšene četiri osobe.

Akcija „Algol“ bila je rezultat je višemjesečne saradnje policijskih službenika SIPA i Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske, koja je ostvarena putem EUROPOL i uz posredstvo operativne grupe Zebra. Uhapšeni se se sumnjiče da su bili članovi grupe za organizovani kriminal, koja je djelovala na području BiH i koja je od jula 2024. godine prokrijumčarila preko 250 osoba turskog odnosno kurdskog porijekla, kroz teritoriju BiH u Hrvatsku i dalje prema unutrašnjosti EU na osnovu čega su ostvarili protivpravnu imovinsku korist u iznosu većem od 100.000 evra.

U Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini 22. oktobra je provedena akcija “Bjegunac” kojom je koordinisao EUROPOL, a koja je rezultovala hapšenjem 16 krijumčara migranata.

Vjeruje se da su osumnjičeni odgovorni za najmanje 12 incidenata u kojima je ukupno najmanje 159 migranata prokrijumčareno iz BiH u Hrvatsku preko rijeke Save. Kako se navodi u saopštenju EUROPOLA, nakon prelaska rijeke, migranti su tajno prevoženi raznim vrstama vozila. Skrivajući ih u automobilima ili tovarnim prostorima transportnih vozila, krijumčari bi migrante uputili prema Sloveniji, Italiji, Njemačkoj i drugim zemljama EU. Procjenjuje se da su kriminalci ovim aktivnostima zaradili najmanje 80.000 evra.

Krajem oktobra pripadnici Uprave za organizovani i teški kriminalitet MUP RS u saradnji sa Upravom kriminalističke policije, policijskim upravama Prijedor, Banjaluka, Bijeljina i Zvornik, te pripadnicima Specijalne antiterorističke jedinice i Žandarmerijom, a pod nadzorom Tužilaštva BiH proveli su akciju “Vertigo” koja je rezultovala hapšenjem osam osoba.

Ostvarena je i saradnja sa Europolom, te policijama Hrvatske, Slovenije i Italije, a uhapšene osobe u ovoj akciji sumnjiče za preprodaju oko 40 kilograma marihuane i krijumčarenje najmanje 1.400 ilegalnih migranata koje su, navodno, čamcima prebacivali na teritoriju Hrvatske preko rijeke Une ili u specijalno izrađenim prostorima takozvanim ”štekovima” u automobilima.

Pripadnici Granične policije BiH u nezakonitom prelasku granice, kao i u pokušaju nezakonitog prelaska granice tokom devet mjeseci ove godine otkrili su 9.600 osoba što je za 10,09 odsto više nego u istom periodu prethodne godine kada su otkrili 8.720.

-Kao rezultat preduzimanja pojačanih mjera neposredno na graničnoj liniji, u područjima gdje je izražen najveći migrantski pritisak, u skladu sa članom 37. Zakona o graničnoj kontroli, od pokušaja nezakonitog ulaska u BiH sa teritorije Srbije i Crne Gore, odvraćeno je oko 3.098 osoba – navode u Graničnoj policiji.

U nezakonitom prelasku državne granice najviše je otkriveno državljana Sirije (2.404), Turske (1.222), Avganistana (867), Maroka (346), Pakistana (284), Egipta (198), Bangladeša (181).

Kako navode u Graničnoj policiji BiH zabilježeno je sve više pokušaja krijumčarenja ljudi u vozilima i čamcima, a ono što je takođe zabilježeno od početka ove godine, je novi modus operandi krijumčara.

Probijaju rampe na graničnim prelazima

-Krijumčari pokušavaju vozilima nasilno prijeći granicu, probijanjem rampi na graničnim prelazima izbjegavajući graničnu kontrolu, a na taj način ne samo da ugrožavaju vlastite živote, nego i živote policijskih službenika u obavljanju redovnih poslova. Najveći problem u vezi s nezakonitim migracijama stvaraju upravo organizovane kriminalne grupe, čiji su nositelji organizatori drugih zemalja kao što je Avganistan, Turska i slično. Takođe, ono čemu gotovo svakodnevno svjedočimo je zloupotreba bezviznog režima, kao što to u posljednje vrijeme čine najviše državljani Turske – rečeno je u Graničnoj policiji BiH za Srpskainfo.

Pojačan priliv migranata u BiH, niz akcija hapšenja krijumčara među uhapšenim i lica iz Zvornika

Dodaju kako Granična policija BiH ulaže sve napore i ljudska i materijalno-tehnička sredstva za zaštitu državne granice, a u tome im pomažu i partnerske agencije na svim nivoima.

Prema podacima Službe za poslove sa strancima, od početka godine do oktobra obrađeno je 19.967 stranih državljana koji su iskazali namjeru podnošenja zahtjeva za azil.

-Sagledavajući aktuelnu problematiku migracija, napominjemo da je kao i prethodnih godina nastavljen trend priliva migranata u BiH – navode za Srpskainfo iz Službe za poslove sa strancima.

Služba za poslove sa strancima je zbog kršenja migracionih propisa stranim državljanima u proteklih 10 mjeseci izrekla mjere i to: otkaz bezviznog boravka za 152 osobe, otkaz privremenog boravka za 791 osobu, otkaz stalnog boravka za 38 osoba, otkaz boravka sa protjerivanjem za 3 osobe, protjerivanje za 2921 osobu, te nalog za dobrovoljno napuštanje za 527 osoba.

Za Srpskainfo iz Međunarodne organizacije za migracije (IOM) navode da se 1.136 osoba nalazi u privremenim prihvatnim centrima u BiH.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *