Reklamni prostor
NajnovijeZANIMLJIVOSTI

PRAVILA PONAŠANJA NA SAHRANI Greške koje mnogi prave

×

PRAVILA PONAŠANJA NA SAHRANI Greške koje mnogi prave

Share this article

Iako bi saosjećanje i pristojnost trebalo da budu dovoljni za adekvatno ponašanje na sahranama, mnogi prave velike propuste na tim tužnim događajima, nerijetko to čine i nesvjesno pa se bontonom skreće pažnja na te greške.

Ovako glasi bonton za sahranu, mnogi ga krše, kako greškama u ponašanju tako i što zaborave ono šta bi trebalo uraditi, a što je veoma dragocjeno za porodicu koja je u žalosti.

Šta ne treba raditi:

Reklamni sadržaj
Kraj reklamnog sadržaja

Prekidati tišinu smijehom i glasno pričati
Na sahrani treba izbjegavati smijeh i glasne reakcije. Ta vrsta događaja zahtjeva tišinu, koja se smatra odrazom poštovanja prema osobi koja se sahranjuje i porodici pokojnika.

Pojedina istraživanja ukazuju da smejanje u takvim situacijama može da bude posljedica našeg prihvatanja velikog gubitka, ali i kontraefekat pritiska da u tim momentima treba izbjegavati smijeh.

Fotografisati se
U posljednje vrijeme dešava se i da se neko fotografiše na sahrani odnosno da pravi selfije ili fotografiše cvijeće, pa čak i da objavljuje određene fotografije na mrežama, pošto je apsolutno pogrešno, prenosi Žena Blic.

Ovo pravilo svakako zavisi od same prirode sahrane. Ukoliko je u pitanju strogo privatna sahrana, onda treba poštovati želju porodice i ne dolaziti nenajavljeno.

Običaj je u našoj zemlji da porodica javno saopšti datum sahrane, bilo putem umrlice ili pak preko telefonskog poziva, licem u lice ili nekog drugog načina komunikacije. Ne smatra se pogrešnim ukoliko odete na sahranu, a da vas porodica pokojnika nije pozvala – osim u slučaju privatne ceremonije ili ako postoji određeni razlog da bi vaše prisustvo izazvalo nelagodnost

Pričati o svojim gubicima

Sahrana nije ni mjesto ni vrijeme kada treba tuđu bol porediti sa svojim gubitkom. Treba biti usmjeren ka osobi koja je preminula i porodici koja tuguje.

Pričom o svojim gubicima šaljete, često i nesvesno poruku, da tuđa tuga nije važna i zanemarujete odnosno umanjujete tuđu bol. Ljudima koji tuguju treba iskazati podršku i razumijevanje.

Ostale priče iz saosjećanja treba da sačekaju neki drugi trenutak.

Kasniti

Bolje je i ne pojaviti se nego doći tokom oproštajnog govora ili nekog drugog običaja. Treba doći barem 15 minuta prije početka sahrane.

Tu je i pravilo da, ako dovodite decu, objasnite najmlađima ozbiljnost situacije. Trčanje, glasno pričanje ili igranje nije prikladno ponašanje. Svakako treba biti obazriv u odluci da li deca treba da prisustvuju sahrani, zbog mogućih negativnih posledica na njihovu psihu.

(Blic)

Example 300250

Odgovori