Reklamni prostor
LJEPOTA I ZDRAVLJENajnovijeVijesti

Prehlada ili alergija? Ključni znaci koji otkrivaju razliku i kako izabrati pravi tretman

×

Prehlada ili alergija? Ključni znaci koji otkrivaju razliku i kako izabrati pravi tretman

Share this article

Kjavica, curenje nosa i zapušenost čest su problem kod pacijenata, naročito u periodima promjene godišnjih doba. Međutim, simptomi koje često pripisujemo običnoj prehladi mogu biti znak alergije. Razlikovanje ove dvije pojave važno je jer se način liječenja i prevencije značajno razlikuju. Dr Gordana Vasilić, specijalista otorinolaringologije dala je odgovore na najbitnija pitanja o ovoj temi.

 

Reklamni sadržaj
Kraj reklamnog sadržaja

Šta je prehlada?

Prehlada je virusna infekcija gornjih disajnih puteva. Najčešće se javlja u jesenjim i zimskim mjesecima, kada je imunitet oslabljen, a boravak u zatvorenim prostorima pogodan za širenje virusa.

Šta je alergijska kijavica (alergijski rinitis)?

Alergijska kijavica je imunološka reakcija organizma na alergene poput polena, kućne prašine, dlake životinja ili plijesni. Nije zarazna i može se javljati sezonski (proljetne i ljetne alergije na polen) ili tokom cijele godine (na grinje i druge alergene u zatvorenim prostorima).

Kako prepoznati razliku?

 

Iako su simptomi prehlade i alergijske kijavice na prvi pogled slični, nekoliko ključnih znakova može pomoći u razlikovanju. Prehlada se razvija postepeno – obično počinje laganim grebanjem u grlu, umorom i curenjem nosa koje postaje sve gušće i žućkaste boje kako infekcija napreduje. Mogu se javiti blaga temperatura, bolovi u mišićima i kašalj.

Trajanje prehlade je ograničeno – u većini slučajeva simptomi nestaju za 7 do 10 dana.

 

Kod alergijske kijavice, simptomi nastaju naglo, gotovo odmah nakon kontakta sa alergenom, poput polena ili prašine. Sekret iz nosa ostaje bistar i vodenast, a kijanje je učestalo i često dolazi u serijama. Jedan od glavnih pokazatelja da je riječ o alergiji je svrab nosa, očiju ili nepca, uz crvenilo i suzenje očiju. Za razliku od prehlade, alergija ne uzrokuje povišenu temperaturu, bolove u mišićima niti osjećaj iscrpljenosti.
Praktičan savjet: Ako simptomi traju duže od 10 dana, bez pogoršanja ili poboljšanja, a posebno ako se svake godine javljaju u isto vrijeme (npr. u proljeće), vjerovatno se radi o alergiji, a ne o prehladi.

Liječenje prehlade i alergijske kijavice

Prehlada se liječi simptomatski. Preporučuje se odmor, dovoljan unos tečnosti, vitamini (posebno vitamin C i cink), ispiranje nosa fiziološkim rastvorom, kapi ili sprejevi za nos (najviše 5–7 dana), topli napici i lijekovi za snižavanje temperature i ublažavanje bolova. Antibiotici se ne koriste jer ne djeluju na viruse, osim u slučaju bakterijskih komplikacija poput sinusitisa ili bronhitisa.

Alergijska kijavica zahtijeva drugačiji pristup. Najvažnije je izbjegavati alergene – držati prozore zatvorenim u sezoni polena, koristiti pročišćivače zraka, redovno prati posteljinu i odjeću. U terapiji se koriste antihistaminici (tablete ili sirupi), kortikosteroidni sprejevi za nos po preporuci ljekara, te ispiranje nosa fiziološkim rastvorom radi uklanjanja alergena sa sluznice. Kod pacijenata sa dugotrajnim i teškim simptomima može se preporučiti specifična imunoterapija (hiposenzibilizacija).

Kada posjetiti ljekara?

Ako simptomi potraju duže od 10 dana, pogoršavaju se, javljaju se visoka temperatura, bol u sinusima ili otežano disanje, potrebno je javiti se ljekaru. Kod alergijske kijavice, konsultacija sa ORL specijalistom ili alergologom je preporučljiva radi precizne dijagnoze i određivanja adekvatne terapije.
Pravovremeno razlikovanje prehlade od alergije i pravilno liječenje mogu spriječiti komplikacije poput sinusitisa, astme ili hroničnog zapaljenja disajnih puteva.
Ako imate učestale simptome, potražite savjet stručnjaka – naš ORL tim je tu da vam pomogne.
Example 300250

Odgovori