Kjavica, curenje nosa i zapušenost čest su problem kod pacijenata, naročito u periodima promjene godišnjih doba. Međutim, simptomi koje često pripisujemo običnoj prehladi mogu biti znak alergije. Razlikovanje ove dvije pojave važno je jer se način liječenja i prevencije značajno razlikuju. Dr Gordana Vasilić, specijalista otorinolaringologije dala je odgovore na najbitnija pitanja o ovoj temi.
Šta je prehlada?
Prehlada je virusna infekcija gornjih disajnih puteva. Najčešće se javlja u jesenjim i zimskim mjesecima, kada je imunitet oslabljen, a boravak u zatvorenim prostorima pogodan za širenje virusa.
Šta je alergijska kijavica (alergijski rinitis)?
Alergijska kijavica je imunološka reakcija organizma na alergene poput polena, kućne prašine, dlake životinja ili plijesni. Nije zarazna i može se javljati sezonski (proljetne i ljetne alergije na polen) ili tokom cijele godine (na grinje i druge alergene u zatvorenim prostorima).
Kako prepoznati razliku?
Iako su simptomi prehlade i alergijske kijavice na prvi pogled slični, nekoliko ključnih znakova može pomoći u razlikovanju. Prehlada se razvija postepeno – obično počinje laganim grebanjem u grlu, umorom i curenjem nosa koje postaje sve gušće i žućkaste boje kako infekcija napreduje. Mogu se javiti blaga temperatura, bolovi u mišićima i kašalj.
Trajanje prehlade je ograničeno – u većini slučajeva simptomi nestaju za 7 do 10 dana.
Liječenje prehlade i alergijske kijavice
Alergijska kijavica zahtijeva drugačiji pristup. Najvažnije je izbjegavati alergene – držati prozore zatvorenim u sezoni polena, koristiti pročišćivače zraka, redovno prati posteljinu i odjeću. U terapiji se koriste antihistaminici (tablete ili sirupi), kortikosteroidni sprejevi za nos po preporuci ljekara, te ispiranje nosa fiziološkim rastvorom radi uklanjanja alergena sa sluznice. Kod pacijenata sa dugotrajnim i teškim simptomima može se preporučiti specifična imunoterapija (hiposenzibilizacija).