Duga šetnja nije preporučljiva svima: Evo šta savjetuju lekari

Turistička organizacija grada Zvornika organizovala je prethodnog dana prvu promotivnu šetnju tematskom stazom „Stopama kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića“ od zvorničkog hrama Rođenja Svetog Jovana Preteče, pored kuće Stanka Nikolića, te nedavno oslikanog murala koji prikazuje dolazak kralja Aleksandra u Zvornik, potom preko mosta koji nosi njegovo ime. Šetnja je završena u Podzemnom gradu Karađorđevića u Malom Zvorniku gdje su direktori zvorničke Turističke organizacije Ivana Đokić Milanović i malozvorničke TO Marica Lukić potpisali Sporazum o saradnji između turističkih organizacija grada Zvornika i opštine Mali Zvornik čime zvanično započinje prekogranična saradnja u oblasti turizma.

Đokić Milanović je rekla da su učesnici prve šetnje učenici trećeg razreda turističkog smjera SŠC „Petar Kočić“, članovi PEU „Korak“ i PD „Mladost“, predstavnici Gradske uprave Zvornik i zainteresovani sugrađani, uz pratnju turističkog vodiča.

„Prošli smo pet tačaka koje se nalaze na ovoj ruti. Krenuli smo od zvorničke crkve ka kući Stanka Nikolića u kojoj je 1919. godine boravio kralj, tada regent, potom otišli do nedavno oslikanog murala „Na ručku kod Stanka Nikolića – regent u Zvorniku“ gdje je stavljena dvojezična informativna tabla o muralu koji je jedna nova turistička tačka za razgledanje, a cijela tura je novi turistički sadržaj koji će kao takav biti uvršten od strane naše Turističke organizacije, ali i kolega iz Malog Zvornika. Kroz ovaj sadržaj imaćemo priliku da razmjenjujemo turiste. Dalje nas tura vodi preko mosta kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića. O svakoj tački u okviru šetnje „Kraljevim stopama“ istorijske činjenice govorio je turistički vodič Miloš Ivanović. Šetnja se završava u Podzemnom gradu Karađorđevića gdje smo potpisali Sporazum o saradnji koji će biti okvir za sve buduće sadržaje. Današnja tematska staza je prva aktivnost, a u narednom periodu trudićemo se da osmislimo što više zanimljivih sadržaja za turiste.“

Stanislav Tomić, profesor iz SŠC „Petar Kočić“, koji je pokretač ideje i svojim znanjem i trudom doprineo da cijeli projekat bude ovakav kakav jeste, istakao je da se o Zvorniku često govori kao o gradu bogate istorije, ali kada se bolje sagleda, nema baš puno detalja i izvori su šturi.

„I baš što se tiče turizma nedostaju detalji, a meni je bio interesantan ručak kod Stanka Nikolića. Spomenuo sam to Turističkoj organizaciji, njima se to dopalo kao ideja i realizovali su ovaj projekat, a zbog toga je oslikan i mural. Meni je bilo, pre svega, interesantno u simboličkoj ravni to što su na ručku kod Stanka Nikolića bili prisutni, pored kralja i njegove pratnje i tadašnjeg načelnika Đorđe Vidakovića, i pravoslavni paroh, muderis i župnik i to mi je privuklo pažnju. Mural se nalazi u neposrednoj blizini nekadašnje kuće Stanka Nikolića, a i ova ulica se između dva svjetska rata zvala Nikolićeva ulica.“

Sveštenik Miloš Zekanović, govoreći o crkvi i događajima koji su se u njoj desili, rekao je da su tri zvona na hramu poklon kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića.

„Kralj ih je poklonio 1927. godine, za četiri godine biće tačno 100 godina kako ta zvona pozivaju vjerni narod na molitvu. Kaže se da je on već 1924. godine obećao zvona, sledeće godine stigao je spis gdje je najavio da će zvona biti gotova za dvije, najdalje tri godine i 1927. su stigla i okačena su ovdje. Mnogi od vas možda ne znaju i da je ovo najstarija parohijska aktivna crkva u cijeloj eparhiji zvorničko-tuzlanskoj. Ovaj hram osveštan je 1823. godine i prva služba odslužena je na Ivanjdan, koji proslavljamo kao slavu naše crkve.“

Poznati zvornički trgovac i narodni poslanik Stanko Nikolić ugostio je regenta na ručku koji je priredio u svojoj kući 4. jula 1919. godine. Izgradnja mosta (1929. godine) koji nosi naziv kralja Aleksandra dijelom je finansirana i njegovim donacijama. Tajni, podzemni grad pravljen je po nalogu Aleksandra Prvog Karađorđevića.

Nakon potpisivanja Sporazuma i direktorica TO Malog Zvornika poručila je „imamo potencijala, imamo zajedničkih tačaka i idemo napred“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *