U izvještaju su žrtve nazvane “braniocima okoliša” ubijenim zbog zaštite prirodnih resursa koje treba očuvati, uključujući šume, zalihe vode i okeane
U svijetu je tokom 2020. godine ubijeno 227 aktivista za zaštitu okoliša, što je rekord koji se bilježi drugu godinu zaredom, navodi se u izvještaju grupe Global Witness, prenosi Anadolija.
Gotovo trećina ubistava navodno je povezana s eksploatacijom resursa – sječom, rudarstvom, agrobiznisom velikih razmjera, branama hidroelektrana i drugom infrastrukturom.
U izvještaju su žrtve nazvane “braniocima okoliša” ubijenim zbog zaštite prirodnih resursa koje treba očuvati, uključujući šume, zalihe vode i okeane.
Od potpisivanja Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama 2015. godine, organizacija kaže da su u prosjeku sedmično ubijena četiri aktivista.
Rečeno je da će ta “šokantna brojka” vjerovatno biti podcijenjena zbog ograničenja slobode izražavanja i izvještavanja novinara i drugih građanskih sloboda.
Najviše ubistava, 23 slučaja, povezano je s industrijom sječe. Većina napada povezanih sa sječom izvršena je u Brazilu, Nikaragvi, Peruu i na Filipinima, prenosi BBC.
Autohtoni narodi, najčešće na prvoj liniji klimatskih promjena, činili su trećinu slučajeva ubistava. Najviše napada zabilježeno je u Kolumbiji, gdje je prošle godine ubijeno 65 ljudi.
Aktivista i član organizacije Global Witness Chris Madden pozvao je vlade da se “ozbiljno pozabave zaštitom branilaca”. Rekao je da kompanije moraju početi “stavljati ljude i planetu ispred profita” ili je upozorio da će se “nastaviti klimatski slom i ubijanja”.
“Ovaj skup podataka još je jedan snažan podsjetnik da borba protiv klimatske krize nosi nepodnošljivo veliko breme za neke, koji riskiraju svoje živote kako bi spasili šume, rijeke i biosfere koje su neophodne za suzbijanje neodrživog globalnog zagrijavanja. Ovo mora prestati”, rekao je Madden.