Rezervoar prije tri godine koštao 188 KM, znate li za koliko su pale cijene goriva u BiH?
Cijene nafte i naftnih prerađevina u Bosni i Hercegovini trenutno su na najnižem nivou u posljednje četiri godine, još od perioda pandemije koronavirusa. Na benzinskim pumpama u Sarajevu, Mostaru i Tuzli cijene su slične – litra dizela košta između 2,10 i 2,29 KM, dok se cijena benzina kreće od 2,20 do 2,51 KM, a benzina super 98 od 2,37 do 2,67 KM po litri, u zavisnosti od distributera.

Prema riječima predsjednika Udruženja trgovaca naftnim derivatima FBiH Milenka Boškovića, za Večernji.ba glavni uzrok pada cijena je trgovinski rat Sjedinjenih Američkih Država s ostatkom svijeta, koji je izazvao nestabilnosti na svjetskim berzama. Evropska nafta trenutno iznosi oko 64 dolara po barelu, dok je američka na oko 61 dolar. Nakon djelimičnog dogovora između SAD-a i Kine, došlo je do blagog rasta cijena, ali su one i dalje niske, uz dodatni utjecaj slabe vrijednosti dolara.
Neizvjesnost na tržištu nafte
Bošković pojašnjava da se u konačnoj cijeni goriva najveći dio odnosi na poreze, troškove nabavke, prevoza i marže, te da su oni gotovo izjednačeni. Iako se inače u ovom dijelu godine, s dolaskom toplijeg vremena i povećanjem privredne aktivnosti, bilježi rast potrošnje i rast cijena, trenutna nestabilna situacija na globalnom nivou i dalje stvara neizvjesnos.
Ipak, građani BiH i dalje ne osjećaju koristi od pojeftinjenja goriva. Cijene hrane, prijevoza i osnovnih usluga ostaju visoke. Ekonomski stručnjaci upozoravaju na fenomen tzv. „ljepljivih cijena“ – kada cijene brzo rastu kada troškovi porastu, ali sporo padaju kada se troškovi smanje. U BiH ne postoji efikasan sistem zaštite potrošača koji bi omogućio veću transparentnost u formiranju cijena, niti funkcionalan tržišni nadzor.
Rezrvoar jefiniji za 83 KM
Cijene goriva trenutno su stabilne, a pad se jasno vidi i na pumpama. Međutim, pojeftinjenje se ne reflektira na širu ekonomsku sliku. Na primjer, cijena domaćeg maslaca porasla je s 5 KM na 6,50 KM, a uvozni maslac košta i do 8,50 KM. Cijene nekretnina također su u porastu – cijena dvosobnog stana u Novom Sarajevu od 55 kvadrata porasla je s 250.000 KM na skoro 300.000 KM u protekla tri do četiri mjeseca.
Podsjetimo, najviša cijena goriva u BiH zabilježena je u junu 2022. godine, kada je litra dizela na pojedinim pumpama koštala 3,76 KM – što predstavlja historijski maksimum. Tada je punjenje rezervoara od 50 litara koštalo čak 188 KM. Danas za isti rezervoar treba izdvojiti oko 105 KM – što je 83 KM manje, ali građani taj pad, osim na pumpama, ne osjećaju u svakodnevnim troškovima.
Evropska komisija u najnovijem izvještaju navodi da je ekonomija BiH usporila početkom godine. Industrijska proizvodnja i promet u maloprodaji su u padu, dok je Centralna banka revidirala prognozu rasta za 2025. godinu na 2,4%. Istovremeno, inflacija je revidirana naviše – na 3,5%, prije svega zbog rasta plata i domaćih inflatornih pritisaka.