Roditelji djece sa posebnim potrebama susreću se sa mnogim izazovima i preprekama, a njihov život postaje teži ako ih institucije zanemaruju. U Banjaluci se se okupili roditelji i djeca sa posebnim potrebama kako bi iznijeli svoje zahtjeve i ukazali na ignorisanje od strane institucija.

Velikom broju djece sa posebnim potrebama roditelji trebaju 24 sata dnevno. Problem nastaje kada roditelj koji je potreban djetetu mora da brine i za egzistenciju. Roditelji okupljeni na Trgu Krajine iznijeli su zahtjeve upućene institucijama, a jedan od njih je da dobiju status njegovatelja kako bi se djeci mogli potpuno posvetiti.

“Mi iz Bijeljine smo dva puta slali dopis Dodiku, Šeraniću i drugim institucijama. Nismo dobili odgovor. Ovo je treći put da se oglašavamo za prava naše djece. Ne samo djece iz Bijeljine i Banjaluke, nego iz svih gradova Republike Srpske”, navodi Aleksandra Stankić, roditelj iz Bijeljine

Traže i da se ukine starosna granica za dječiji dodatak i da dodatak bude doživotni, traže pravo na dnevne centre i škole, kao i da se uplaćuju doprinosi za roditelja njegovatelja. Navode da je trenutno jedan od gorućih problem refundacija lijekova.

Nadležni konstantno obećavaju štošta, a ništa ne poduzimaju. Znamo da Zakon o zdravstvenom osiguranju mora da se reguliše da bi došlo do refundacije lijekova. Do prošle godine su imali riješen problema, a od početka ove godine ne. Poručujem im da se više ne igraju sa tim, jer taj lijek nekome znači život, kaže Nataša Krivošija Filipović, roditelj iz Banjaluke.

Navode da nadležni nemaju razumijevanja za njihove probleme koji su veliki. Djeci moraju biti posvećeni tokom cijelog dana, ali i obezbijediti egzistenciju.

Vi gospodo živite sa hiljadama maraka i vama je to malo. Postali ste previše drčni i gordi. Mi ovdje živimo sa par stotina maraka. Ja sam majka od 57 godina, tražila sam i tražim posao, imam uslove koji predviđaju šta mogu da radim. Koji će mene poslodavac uzeti, pita se Radmila Glušica, roditelj.

Do ovog trenutka nikakvog sluha nije bilo od strane ministra Šeranića, što je sramota. Stopedeseti dio novca koji je iskorišten za izgradnju teniskog terena i dvorane je potrebno ovim majkama na godišnjem nivou. Dakle, lažu ako kažu da nema para, zaključuje Stefan Blagić, predsjednik Udruženja građana “Restart Srpska”

Nadaju se da će nadležni konačno početi da rade svoj posao i riješe njihove probleme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *