“BH Telecom” pokrenuo je proces akvizicije kompanija “Telemach BiH” i “Telemach Crna Gora”, ali za sada nema nikakvih dodatnih informacija iz strateški važne i jedne od najvažnijih javnih kompanija u BiH.
Samo kamate 183 miliona KM: BH Telecom podiže kredit od 745 miliona KM na 10 godina

Međutim, “Dnevni avaz” je ranije ekskluzivno objavio podatak da će kupovina kontroverznih firmi Dragana Šolaka koštati čak 745 miliona maraka i da bi se ovaj visokorizični poduhvat trebao realizirati kreditnim zaduženjem u okviru kojeg će se pod hipotekom naći gotovo sva imovina najbolje javne kompanije FBiH.
Put ka uništenju
Sve se još krije od javnosti i nema transparentnih podataka, ali podacima koje dobivamo i iz “BH Telecoma”, ovo zaduženje izaziva ozbiljnu zabrinutost, jer bi ono moglo predstavljati put ka njegovom uništenju.
U okviru priprema za kupovinu, potvrdili su nam nedavno i federalni poslanici, izmijenjen je i Zakon o bankama, kako bi se olakšalo sklapanje kreditnih aranžmana rukovodstvu “BH Telecoma” na čelu s direktorom Amelom Kovačevićem. Osnovni razlog za brigu predstavlja enormno zaduženje, koje bi s kamatama moglo iznositi mnogo više od osnovice u iznosu od 745 miliona KM.
Iako u cijelom procesu praktično ništa nije poznato, ne samo javnosti, nego ni Parlamentu FBiH kao osnivaču, u konsultacijama s ekonomskim stručnjacima pokušali smo doći do približnog iznosa ukupnog kreditnog zaduženja u koje se srlja na ovakav način.
Ukupan teret
Ukupan iznos kamata na osnovno zaduženje zavisi od iznosa kredita, kamatne stope, roka i tipa otplate. Prema jednom od mogućih scenarija, na kreditno zaduženje od 745 miliona KM, s rokom otplate od deset godina, primjenjivala bi se kamatna stopa od 4,5 posto. Na taj način osnovni dug od 745 miliona KM, bio bi uvećan za kamatu u ukupnom iznosu od 183.560.000 KM, pa bi ukupan teret “BH Telecoma” iznosio basnoslovnih 928.560.000 KM.
Ova javna kompanija u narednih 120 mjeseci plaćala bi rate u iznosu od 7.738.000 mjesečno. Zbog netransparentnosti cijelog postupka, u ovom trenutku moguće se baviti samo procjenama, ali i one su dovoljne za zabrinutost za budućnost ovako važne kompanije, koju dijele i poslanici opozicije u Parlamentu FBiH najavljujući poslanička pitanja na ovu temu i zahtjevajući potpunu informaciju.
Bez plana poslovanja
Osim toga, a i o tome smo pisali, kompanija “BH Telecom” uopće nema plan poslovanja za period 2025. – 2027. godina, nakon što je pokušaj usvajanja trogodišnjeg plana na 87. vanrednoj sjednici Skupštine Dioničkog društva, održanoj 9. aprila ove godine, propao. U skladu sa Zakonom o javnim preduzećima, u takvoj situaciji “BH Telecom” kao javno preduzeće nije u mogućnosti kupiti bilo koju drugu firmu, niti se zadužiti kod bilo koga.