![](https://zvornicki.ba/wp-content/uploads/2025/02/biljana-milici-grad-zv.jpg)
Samostalni mali preduzetnici u Republici Srpskoj od ove godine moraju da plaćaju veće namete državi, ali mnogi od njih su u Zvorniku tokom januara tvrdili da ne znaju još kako će to da izgleda u praksi jer se čeka izrada podzakonskih akata. Međutim u Zvorniku neki nisu čekali početak nove godine, a ni konačnu odluku pa su odjavili svoje preduzetničke djelatnosti.
Prema riječima Biljane Milić načelnice Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti Gradske uprave Zvornik u mjesecu januaru djelatnost je otkazalo 9 samostalnih preduzetnika, ali je u toku mjeseca januara prijavljeno novih 7 djelatnosti.
Za portal Zvornicki.Ba Biljana Milić je o brojevima prijavljenih i odjavljenih preduzetničkih djelatnosti u mjesecu decembru 2024. godine i poređenju sa periodom iz 2023. godine rekla:
![s](https://zvornicki.ba/wp-content/uploads/2025/02/Biljana-Milic-nacelnik-privrede-i-drustvene-djelatnosti-e1709039997323.jpg)
U decembru 2024. godine osnovano je 6 preduzetnički radnji, a odjavljeno je 17 preduzetničkih radnji. Kao razlog prestanka obavljanja preduzetničke delatnosti, preduzetnici su navodili ostvarivanje prava na penzijsko osiguranje, zasnivanje radnog odnosa kod drugog poslodavca, ekonomske razloge i izmene zakonskih propisa.
Broj odjavljenih radnji u decembru 2024. godine nije značajno veći od broja odjavljenih u decembru 2023. godine kada je odjavljeno 12 preduzetničkih radnji. Poređenja radi u decembru svake godine dolazi do većeg broja odjava nego u prethodnim mesecima.
Moram napomenuti i da je na dan 31.12.2023. godine bilo ukupno 871, a na dan 31.12.2024. godine 905 preduzetničkih radnji na području teritorije grada Zvornik.
Od 1. januara na snagu su stupile izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima čime država planira da zahvati više novca u budžet od preduzetnika. To se odnosi na preduzetnike koji samostalnu djelatnost obavljaju kao osnovno ili kao osnovno ili dopunsko zanimanje.
Kada budu plaćali januarske obaveze, moraće više izdvojiti za doprinose, a jedan dio njih moraće da plaća i veći porez.
Tako, po Zakonu, ukupan godišnji prihod malog preduzetnika, umjesto doskorašnjih 50.000 KM, je 100.000 KM, s tim da taj prihod obuhvata zbir prihoda tog preduzetnika i sa njim povezanih lica koja obavljaju istu samostalnu djelatnost.
Povezanim licima smatraju se bračni i vanbračni supružnici, djeca i usvojenici, roditelji i usvojioci, kao i braća i sestre koji žive u zajedničkom domaćinstvu sa samostalnim preduzetnikom.
Prema posljednjim odlukama Vlade, mali preduzetnici koji imaju osnovnu djelatnost i samostalno rade dužni su od 1.januara ove godine za doprinose penzionog i zdravstvenog osiguranja uplaćivati iznos od oko 465 KM, a prošle godine je to iznosilo oko 360 KM.
Minimalni iznos poreza koji je mali preduzetnik obavezan da plati duplo je povećan – sa 600 KM na 1.200 KM godišnje. Odnosno, umjesto 50 maraka mjesečno, plaćaće 100 KM mjesečno paušala. Izuzetak su najmanji preduzetnici čiji godišnji prihod ne prelazi 50.000 KM. Oni će i dalje da plaćaju 600 KM godišnje.
Svi će morati da nabave fiskalnu kasu i plaćaju održavanje.
Proširen je broj samostalnih zanimanja koja su po prirodi posebne profesionalne ili intelektualne usluge i oni ne mogu da podnesu zahtjev za plaćanje poreza kao mali preduzetnik. Drugim riječima, ta zanimanja plaćaće porez od 10 odsto na dobit, odnosno na razliku prihoda i rashoda.