Snimljen medvjed dok trči asfaltnim putem kroz naselje pored Drine (VIDEO)

Nakon snimka pastirskih pasa koji se bore i napadaju vuka u blizini naselja Osmače kod Srebrence, sinoć je postao viralan snimak medvjeda koji trči asfaltnim putem u naselju Rađenovići kod Srebrenice. Mevludin Aljić je prilikom povratka kući u noći sa utorka na srijedu snimio kralja šume na Balkanu dok trči i bježi pred automobilom asfaltnim putem u naselju Rađenovići kod Srebrenice. Ova pojava toliko i ne čudi zbog blizine nacionalnog parka “Tara” gdje veliki broj medvjeda migrira kako bi utonuli u zimski san na terenu pogodnom za život ove rijetke zvijerke. Kako je to izgledalo u Rađenovićima pogledajte u video zapisu u nastavku:

Novoformirani nacionalni park “Drina” u BiH isto kao i nacionalni park “Tara” u Srbiji obiluje bogatim ekosustavom koji pruža obilje hrane i zaklona za medvjede. Medvjedi su svaštojedi, hrane se biljkama i mesom, uključujući ribu, ptice i male sisavce, što ih čini iznimno prilagodljivim u životnom prostoru.

Nedavno je došlo do promjena u okolišu i staništu medvjeda, uključujući klimatske promjene i smanjenje prirodnih staništa. Stoga je njihova pojava u blizini ljudskih naselja postala češća, jer medvjedi tragaju za hranom i zaklonom.

Karakteristike mrkog medvjeda

Mrki medvjed, poznat i kao europski medvjed, najveća je kopnena životinja na Balkanu. Odrasli mužjaci mogu doseći duljinu od 2 do 3 metra i težinu od 150 do 350 kilograma. Karakterizira ih gusta smeđa dlaka, s karakterističnom bijelom lisicom na prsima. Medvjedi su iznimno snažne životinje s izraženim osjetilima mirisa i sluha, ali relativno slabim vidom.

Opasnosti za čovjeka i kako se nositi s njima

Unatoč svojoj impozantnoj veličini i divljoj prirodi, mrki medvjedi obično izbjegavaju kontakt s ljudima. Međutim, mogu postati opasni ako se osjećaju ugroženima ili ako im prijeti oskudica hrane. Evo nekoliko savjeta o tome kako se nositi s prisutnošću medvjeda:

Ostanite mirni: Ako naiđete na medvjeda, važno je ostati miran. Nemojte vikati ni trčati, jer to može potaknuti napad.

Prestanite se kretati unatrag: Polako se povucite unatrag dok držite medvjeda na vidiku. Nikada ne okrećite leđa medvjedu.

Ne približavajte se: Nikada ne približavajte se medvjedu, posebno ne mladunčadima, jer majke medvjedi mogu postati agresivne kako bi zaštitile svoje potomstvo.

Koristite glas i geste: Ako medvjed približava, možete koristiti glas i geste kako biste ga odbili. Otvoreno se obratite medvjedu i polako se povlačite.

Nosite opremu: Ako planirate odlazak u područje gdje žive medvjedi, nosite sa sobom sprej za medvjede i znate kako ga pravilno koristiti. Ova oprema može biti korisna u slučaju susreta s agresivnim medvjedom. Obavezno nosite lovačku pušku velikog kalibra, ako idete u prirodnu sredinu naseljenu medvjedima.

Prisutnost medvjeda u blizini rijeke Drine podsjeća nas na važnost očuvanja njihovih prirodnih staništa i promatranja odgovarajućih sigurnosnih mjera kada se nalazimo u njihovom okruženju. S pravim znanjem i sviješću, moguće je suživjeti s ovim impozantnim divljim stvorenjima na način koji je siguran i održiv za sve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *