Superćelijske oluje često sa sobom uzrokuju grad, vetar i tornada, što u ekstremnim slučajevima može da izazove veliku materijalnu štetu.
Šta je zapravo “superćelijska oluja”?
Stiže s oblacima koji mogu da djeluju apokaliptično i pravi su primjer sile prirode. Pritom, superćelijski oblaci, koji su omiljena meta lovaca na oluje i ljubitelja ekstremnih vremenskih pojava, zbog posljedica koje znaju da ostave nisu nimalo omiljeni na područjima gdje prouzrokuju štetu, piše Nova.rs.
Nik Viltgen, meteorolog portala Weather.com, objasnio je o čemu se zapravo radi.
“Superćelijsku grmljavinsku oluju karakterišu postojane i snažne rotirajuće uzlazne struje. Ove oluje nastaju u nestabilnoj vazdušnoj masi, a nužan uslov za njihov nastanak je pomeranje vetra po visini. Obično pri tlu duvaju južni ili jugoistočni vetrovi, a u višim slojevima zapadni ili jugozapadni. Ovakva kombinacija vetrova po slojevima izaziva horizontalno rotirajuće kretanje vazduha u donjim slojevima troposfere. Isto to brzo uzdižuće kretanje vazduha koje pravi oluju, horizontalnu rotaciju vazduha pretvara u vertikalnu, a ta rotacija je često spektakularno vidljiva u strukturi ovog zastrašujućeg oblaka”, prenosi crometeo.hr.
On dodaje i da struktura superćelijske oluje omogućava da kiša ili grad padaju prilično daleko od izvora toplog i nestabilnog vazduha koji hrani čitav sistem.
“Te oluje se ne guše u svom vlastitom hladnom vazduhu, već u nekim slučajevima mogu da se gotovo netaknute održavaju satima, prekrivajući desetine, nekada i stotine kilometara površine ispod sebe. Superćelijske oluje često uzrokuju velika zrna grada, snažan vetar i tornada.”
Srećom, ovakve nepogode su rijetke, ali svakako kad krene nevrijeme treba se čuvati. Klima nam je već pokazala da se dosta promijenila i da treba da se pazimo.