Reklamni prostor
BiHNajnovije

Šta možete unijeti iz BiH u Hrvatsku: Hrana, piće, lijekovi, cigarete i ostalo

×

Šta možete unijeti iz BiH u Hrvatsku: Hrana, piće, lijekovi, cigarete i ostalo

Share this article

Planirate putovanje u Hrvatsku iz Bosne i Hercegovine? Osim pasoša i ličnih dokumenata, važno je da se upoznate sa pravilima koja se odnose na unos ličnih stvari, hrane, lijekova, cigareta, alkohola i druge robe, kako biste izbjegli neprijatnosti na graničnim prelazima, što prema svjedočenju brojnih bh. građana nije rijetkost.

Šta se smatra ličnom prtljagom?

Lična prtljaga obuhvata sve ono što je opravdano potrebno za putovanje i boravak izvan mjesta stalnog prebivališta. To uključuje odjeću, obuću, higijenske potrepštine, kao i prijenosne elektronske uređaje poput mobilnog telefona ili laptopa – sve za ličnu upotrebu putnika ili članova njegove porodice, u razumnim količinama.

Reklamni sadržaj
Kraj reklamnog sadržaja

Pored toga, lična prtljaga može obuhvatati i robu koja nije neophodna za samo putovanje, poput prehrambenih i higijenskih proizvoda, suvenira, potrošačke elektronike, kućanskih predmeta, luksuznih artikala, odjeće i obuće, ali pod uslovom da ta roba nije komercijalne prirode i ne prelazi propisane vrijednosne ili količinske granice.

U drumskom saobraćaju, robom u ličnoj prtljazi smatra se ono što putnici prevoze sopstvenim automobilima, autobusima, kamperima, prikolicama, motorima, biciklima ili što nose pješke. Roba koja se prevozi teretnim vozilima ili u njihovim prikolicama ne smatra se ličnom prtljagom i podleže standardnim carinskim procedurama, uključujući plaćanje carine i PDV-a.

Vrijednosna ograničenja bez carine

Putnici iz BiH mogu prenijeti robu u vrijednosti do 300 eura (drumski saobraćaj), 450 eura (vazdušni saobraćaj), odnosno 150 eura za osobe mlađe od 15 godina. U praksi, to znači da se bez carine mogu unijeti stvari potrebne za odmor – odjeća, obuća, kozmetika, lični elektronski uređaji i slično – pod uslovom da ne prelaze navedene vrijednosti.

Ukoliko se radi o robi koja ne ispunjava uslove za oslobađanje, ili ukoliko količina i vrsta robe ukazuju na moguću komercijalnu svrhu, primjenjuju se carinske dažbine.

Cigarete, alkohol i drugi akcizni proizvodi

Pravila za unos cigareta i alkoholnih pića zavise o načinu putovanja. Putnici u drumskom i željezničkom saobraćaju mogu unijeti:

  • do 40 cigareta
  • do 20 cigarilosa (do 3 grama po komadu)
  • do 10 cigara
  • do 50 grama duhana za pušenje

Dozvoljeno je unijeti i do 50 grama grijanog duhanskog proizvoda, 50 grama novih duhanskih proizvoda, te 10 mililitara e-tekućine. Ova pravila ne važe za osobe mlađe od 17 godina.

Kada je riječ o alkoholnim pićima, dozvoljeni su:

  • do 1 litra alkoholnog pića s više od 22% alkohola
  • do 2 litre pića s manje od 22% alkohola
  • do 4 litre vina
  • do 16 litara piva

Svi proizvodi moraju biti deklarisani i isključivo za ličnu upotrebu. Unošenje veće količine akcizne robe povlači novčane kazne i moguće oduzimanje robe.

Pravila za unos hrane i biljnih proizvoda

Za razliku od robe iz zemalja članica EU, za prehrambene proizvode koji se unose iz trećih zemalja, poput BiH, važe stroga ograničenja:

  • nije dozvoljen unos mesa, mesnih prerađevina, mlijeka i mliječnih proizvoda
  • dozvoljeni su mlijeko u prahu za dojenčad, posebna medicinska hrana i hrana za kućne ljubimce – do 2 kg
  • med, jaja i proizvodi na njihovoj bazi – do 2 kg
  • čokolada mora imati ograničen udio mlijeka

Unos biljaka, voća i povrća moguć je samo ako su uzgojeni u zemlji članici EU i ako su bez štetnika ili bolesti. Ukoliko se roba šalje poštom ili putem internetske kupovine, ista pravila važe kao i za ličnu prtljagu.

Za robu koja ne ispunjava ove kriterije, potrebna je dodatna veterinarska ili fitosanitarna kontrola na granici.

Lijekovi za ličnu upotrebu

Lijekove je dozvoljeno prenijeti samo za lične potrebe i to u količini koja odgovara propisanoj terapiji. Neophodno je posjedovati medicinsku dokumentaciju (nalaz ili recept) iz koje je jasno vidljivo o kojim se lijekovima radi i za koju dijagnozu su propisani.

Savjet za putnike

Bez obzira na vrstu robe, osnovno pravilo glasi: sve što se nosi mora biti za ličnu upotrebu. Količina, vrijednost i namjena moraju biti u skladu s pravilima EU i nacionalnim propisima Hrvatske. U suprotnom, putnici mogu biti suočeni s kaznama, oduzimanjem robe i dodatnim procedurama na granici.

Za najnovije informacije preporučuje se provjera na službenoj stranici Uprave za indirektno oporezivanje BiH – www.uino.gov.ba.

Odgovori