Komisija za utvrđivanje osnovanosti podnetih zahteva za naknadu štete zbog napada pasa lutalica na području Grada Loznice primila je prošle godine ukupno 278 zahteva, 228 za naknadu štete usled ujeda pasa lutalica i 50 za štetu na domaćim životinjama. Komisija je zbog neosnovanosti odbila devet zahteva zbog ujeda i jedan za napad na domaće životinje.

Kako je navedeno u izveštaju komisije, Gradsko pravobranilaštvo je zaključilo ukupno 265 ugovora o poravnanju sa oštećenima, 214 zbog ujeda i 51 napada na domaće životinje. Ukupna vrednost zaključenih ugovora je 10.289.000 dinara, od čega samo za ujede 9,5, a ostatak za napade na domaće životinje. Ukupna naknada je u odnosu na 2020. veća za 1,1 milion dinara. Lani je podneto i 18 tužbi, zbog ujeda 17, a jedna napada pasa lutalica na domaće životinje. Prosečna vrednost isplaćene naknade štete zbog ujeda je bila 44.840 dinara, više nego 2019. i 2020. godine, a zbog štete nanete domaćim životinjama 13.596, manje nego dve prethodne godine.

Prema rečima predsednika nadležne komisije Živka Stefanovića, proteklih godina se u Loznici, ali i u Srbiji uopšte, beleži porast broja registrovanih povreda nanetih od strane pasa bez vlasnika. Uzrok porasta broja registrovanih povreda često se vezuje za početak uvođenja novčane naknade licima kojima su napušteni psi – psi lutalice naneli ozlede (ujedi i šteta na domaćim životinjama), a u više navrata bilo je i pokušaja zloupotrebe u cilju pribavljanja nadoknade jer je do njenog uvođenja prijavljivan značajno manji broj ujeda, a nakon uvođenja usledila je ‘’epidemija“.

– Postoji sumnja na lažno prijavljivanje i moguće zloupotrebe i čini nam se da je ujeda pasa lutalica “malo previše”. Previše je toga i to ne samo u Loznici nego u čitavoj Srbiji. Postupak dokazivanja zloupotrebe je jako težak. Dokle god imamo nesavesne vlasnike pasa i olako pisane izvještaje o ujedu – ogrebotini, imaćemo i pse na ulici i zahteve i tužbe za isplatu odštete. U velikom broju slučajeva ujedi vlasničkih pasa pokušavaju da se prikažu kao povrede nastale ujedom napuštenog psa zato što svu odgovornost u vezi sa povredama od strane pasa lutalica snosi grad na čijoj se teritoriji ujed dogodio. A kada je u pitanju vlasnički pas, odgovornost snosi sam vlasnik, ili osoba koja je bila odgovorna za psa u trenutku kada je šteta ili povreda nastala. Dokazati bez svedoka da se radi o prevari jako je teško, jer dokaza za to nemamo – kaže on.

Grad Loznica je u prethodnom periodu radio na rešavanju problema pasa lutalica kroz ulaganje u zoohigijensku službu KJP “Naš dom“, koja je blagovremeno preduzimala aktivnosti na pronalaženju i zbrinjavanju pasa lutalica, ali i kroz masovnu sterilizaciju pasa na teritoriji grada Loznice. Rešenje koje su do sada primenjivale sve lokalne samouprave – “Skloniti sa ulica pse „lutalice“, smestiti ih u azile, i nakon veterinarske obrade, udomljavati ih”, pokazalo se kao nedovoljno.

Grad će i ove godine raditi na pronalaženju rešenja za smanjenje populacije pasa lutalica, a akcenat će biti na aktivnijem nadzoru nad sprovođenjem odredbi gradske odluke o držanju domaćih životinja, ali i na primeni Zakona po kome svaki pas mora da bude sterilisan, čipovan, kao i da samo zvanično registrovane odgajivačnice mogu da se bave odgajivanjem pasa. U rešavanju problema pasa lutalica moramo sve raditi u saradnji sa registrovanim udruženjima za zaštitu životinja, kaže Stefanović.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *