Konačno zahlađenje na Balkanu donijelo je i otežavajuće vremenske uslove koji uključuju poledicu na kolovozima i stazama namijenjenim za pješačenje. Jedna od negativnih posljedica promijene vremenskih uslova jeste i povećanja pacijenata na odjelima ortopedije u svim bolnicama.
Prema informacijama koje smo dobili iz JZU “Bolnica” Zvornik od Dr Dejana Mišića specijaliste ortopedije, primijetan je blag porast broja pacijenata usljed zahleđenja i promjene uslova na kolovozima i stazama za pješačenje:
U posljednjem periodu primjećen je blagi porast pacijenata koji zahtjevaju zdravstvenu njegu usljed povreda izazvanih kao posljedica vremenskih uslova i leda.
Povećani broj pacijenata odnosi se na prijelome donjih ekstremiteta, nastalih kao posljedica padova na ledu ili saobraćajnih nezgoda, rekao je Dr Mišić i savjetovao sve građane Zvornika i regije:
Savjetuje se veća opreznost stanovništva, umanjeno kretanje posebno starijih lica, izbjegavanje površina prekrivenih ledom. Takođe, potrebno je na sebi imati adekvatnu odjeću i obuću prilagođenu zimskim uslovima. Preporučuje se izbegavanje naglih pokreta i skretanja, da se drži ruka za ogradu ili drugu osobu, ali i da se izbegavaju staze koje nisu očišćene ili posute solju .
U mjesecima koji nisu obuhvaćeni snježnim padavinama i poledicom na putevima i trotoarima najveći broj povrijeđenih pacijenata dolazi na pregled i intervenciju na otropediju zbog povreda nastalih prilikom saobraćajnih nezgoda, a u zimskom periodu je primijetno povećanja broja pacijenata koji zadobijaju povrede u saobraćajnim nezgodama izazvnih vremsnkim uslovima na putu, rekao je za portal Zvornicki.ba Dr Dejan Mišić specijalista otropedije.
Najčešće povrede koje se javljaju zbog padova na ledu su:
Prelomi kostiju – najčešće se lome ručni zglob, lakat, nadlaktica, kuk, butna kost, potkolenica i skočni zglob. Prelomi mogu biti otvoreni ili zatvoreni, komplikovani ili nekomplikovani, i zahtevaju različite vrste liječenja i oporavka.
Uganuća i istegnuća zglobova i mišića – najčešće se povređuju zglob koljena, zglob skočnog zgloba, zglob ramena i mišići nogu i ruku. Uganuća i istegnuća mogu biti blaga, umijerena ili teška, i obično se liječe mirovanjem, hlađenjem, kompresijom i elevacijom.
Modrice i ogrebotine – najčešće se javljaju na koži ruku, nogu, glave i tijela. Modrice i ogrebotine su obično bezazlene i prolaze same od sebe, ali mogu biti bolne i neugledne.
Potres mozga – može se desiti ako se udari glavom o led ili tvrdu podlogu. Potres mozga je blaga povreda mozga koja može izazvati glavobolju, vrtoglavicu, mučninu, zvonjavu u ušima, zamućen vid, gubitak pamćenja i promene raspoloženja. Potres mozga se obično liječi odmorom i izbijegavanjem fizičkih i mentalnih napora.
(Zvornicki.ba)