Edina Efendić-Džinić rođena 25.05.1971.godine u Zvorniku od školskih dana piše poeziju. Aktivno pisanje počinje 2016.godine sa prvim objavama na društvenim mrežama .Uporan trud, klesanje, tesanje poezije, pisane riječi dovodi do objave prve zbirke poezije objavljene 2019.godine pod nazivom “Otvoriše se kapije”. Ista zbirka je proglašena za najčitaniju zbirku poezije 2021.godine u organizaciji za književnost u Hrvatskoj Pisci i Književnost.
Naredne 2020.godine dobitnica je druge nagrade za poeziju za lik i djelo velikog pjesnika Musa Ćazim Ćatić pjesmom “Oslušni babo” po kojoj je i ova zbirka ponjela naslov, prenosti “List Džezva”.
Nakon pandemije korone, 2022.godine na velikom balkanskom kontestu poezije “Mili Dueli” ulazi u top sto najboljih autora Balkana, takođe je zastupljena u hiljadu najboljih pjesnika svijeta u svjetskoj antologij “Tlop angologija”. Takođe pored svih svojih upjeha, pjesme se nalaze u deset svjetskih antologija od Mexica do Indije.
Pjesme su prevedene na nekoliko svjetskih jezika : engleski , njemački, rumunski, bugarski, francuski, makedonski, španjolski…
Zastupljena u preko trideset međunarodnih zbirki poezije.
Ipak sva Zahvala i Hvala pripada dragom Bogu jer bez Njegove Volje ništa ne bi bilo.
Vječita inspiracija rodni grad i rijeka Drina po kojoj je prozvaše Drinka ( tako se nekada zvao splav ) vječiti splavar svojih snova. Voli sebe zvati piskaralom jer slava ne čini čovjeka nego ono što u sebi nosite…Trenutno živi i radi u Tuzli.
Pored svega Zvorničanka sa adresom stanovanja u Tuzli upsjela je pažnju bh.javnosti skrenuti na projekat zapošljavanja osoba sa Daunovim sindrom, a prvi korak je bilo otvaranje ugostiteljskog objekta u kojem rade osobe sa Daunovim sindromom. Edina je bila među prvima koja je pružila svoju podršku, ali nikada nije odustala. Ovih dana Klub Zmajevo srce ponovo je pun, a koliko je važnu ulogu odigrala Edina i novinari koji su došli s njom kako bi pažnju skrenuli, najbolje govori da je projekat ponovo živ i neće biti ugašen. U nastavku prenosimo tekst portala Klix o događaju iz Tuzle.
Tuzlanski kafić u kojem su zaposlene osobe s Downovim sindromom i ostalim vrstama invaliditeta blizu je zatvaranja s obzirom da je nažalost posjetitelja sve manje.
O tome su danas obavijestili javnost iz Kluba “Zmajevo Srce” – Down syndrome caffea.
“Naš jedini gost u Klubu danas, naša Edima Efendić Džinić. Jučer nismo imali ni jednog gosta. Generalno, naši prometi ne prelaze 20 KM. Hvala svima koji ste bili uz nas tokom godinu dana”, naveli su.
Istakli su da Upravni odbor najozbiljnije razmišlja da od 1. jula zatvori vrata ugostiteljskog objekta zauvijek jer smatraju da sve gubi smisao.
“Samo zahvaljujući podršci osnovnih škola, obdaništa i fakulteta, pojedinim udruženjima i pojedincima uspijevali smo opstati nadajući se da će biti bolje. Sebi smo na kraju uspjeli objasniti da je podrška preko društvenih mreža jedino što ćemo dobiti. Podrške u stvarnom životu nema”, konstatovali su.
Na kraju ove tužne obavijesti su kazali da je u svakom slučaju za sve njih ovo bio najljepši dio života i radovali su se svakom gostu.
“Jer nama gost znači više nego je to u običnom kafiću”, poručili su.
Zaposlenici i čelnici udruženja na otvaranju u maju prošle godine su vjerovali da će podrška biti šira u narednom periodu, izrazivši nadu da će ova priča biti vjetar u leđa za druge bh. gradove koji će realizirati isti projekat.
Koncept ovog kafića nije se razlikovao od bilo kojeg drugog ugostiteljskog objekta, ali njegova posebna vrijednost su osmijesi zaposlenika.
Downov sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog hromosoma viška, a nastaje u trenutku začeća. Njega nije moguće izmijeniti, niti liječiti, a roditelji djece s ovim poremećajem u našoj zemlji suočavaju se sa određenim problemima. Tu su posebno izraženi stigma, diskriminacija i izolovanost, koji se na razne načine pokušavaju iskorijeniti iz pora bh. društva.