BANJALUKA – Vlada Republike Srpske utvrdila je danas, na 92. sjednici, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama Republike Srpske, a njime se, pored ostalog, uvodi zabrana banci da naplaćuje naknadu za opomenu za kašnjenje korisnika u slučaju neizmirenja obaveza, naknadu za “vođenje” kreditne partije, te naknadu za podizanje gotovine na bankomatu.
Ove zabrane, kako su saopštili iz Vlade, uvode se u cilju zaštite korisnika bankarskih usluga, a izmjene i dopune samog zakona, slijede u cilju dodatnog usaglašavanja sa relevantnim propisima Evropske unije i očuvanja statusa ekvivalentnosti regulatornog i nadzornog okvira Republike Srpske sa regulativom EU.
“Usvajanjem izmjena i dopuna Zakona o bankama biće stvorene pretpostavke za veću zaštitu korisnika bankarskih usluga u Republici Srpskoj, efikasnije i ekonomičnije pružanje usluga banaka kroz zaključivanje ugovora u elektronskom obliku, te stvorene regulatorne pretpostavke daljeg jačanja stabilnosti bankarskog sektora u cjelini”, navodi se u saopštenju.
Ovim zakonom se dodatno uređuju prudencijalni zahtjevi upravljanja rizicima, te oblasti korporativnog upravljanja, kupoprodaje plasmana i zaštite korisnika finansijskih usluga.
“U nacrtu Zakona predložene su izmjene pojedinih pojmova, kao npr. pojam povezanih lica, unaprijeđene su i izmijenjene odredbe iz oblasti restrukturiranja i likvidacije banaka, a Agenciji za bankarstvo se, kao mjere redovne kontrole, daju ovlašćenja nalaganja bankama sa većim apetitima rizika i većih kapitalnih zahtjeva od zakonskih minimuma.
Takođe, u skladu sa Zakonom o elektronskom novcu bankama je dozvoljeno izdavanje elektronskog novca, te propisan način zaključivanja ugovora u elektronskom obliku. “Izmjenama zakona predlaže se i omogućavanje prodaje kreditnog portfelja fizičkih lica ne samo drugim bankama, nego i investicionim fondovima koji su za takva ulaganja dobili dozvolu Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske”, navode iz Vlade Srpske.
Na današnjoj sjednici Vlade RS usvojen je Godišnji izvještaj za oblast malih i srednjih preduzeća (MSP) u Republici Srpskoj za 2023. godinu.
Kako se navodi, u Republici Srpskoj je poslovao 44.831 privredni subjekat, od kojih 96 velikih preduzeća.
“Najveći broj MSP ili 28,16 odsto je poslovao u sektoru prerađivačke industrije, zatim 23,12 odsto u sektoru trgovine na veliko i malo, popravke motornih vozila i motocikala, zatim u sektoru pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstva i ugostiteljstva 8,57 odsto i sektoru građevinarstva 7,69 odsto”, ističu iz Vlade RS, iz koje je dalje navedeno da je u 2023. u oblasti MSP ostao isti broj privrednih subjekata kao 2022. ali je zabilježen rast broja zaposlenih.
Pored toga, Vlada RS usvojila je Informaciju o pripremnim aktivnostima na izradi sveobuhvatne Strategije zapošljavanja u BiH za period 2025 – 2027. godina.
Vlada je zadužila Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite i Zavod za zapošljavanje Republike Srpske da imenuju članove radne grupe za izradu sveobuhvatne Strategije zapošljavanja u BiH za period 2025-2027. godina.