Reklamni prostor
NajnovijeSrebrenicaVijestiZvornik

Zatraženo produženje pritvora Sretenu Miloševiću iz Zvornika

×

Zatraženo produženje pritvora Sretenu Miloševiću iz Zvornika

Share this article
Sud BiH: Petorica nekadašnjih pripadnika Vojne policije Zvorničke i Bratunačke brigade VRS-a negiralikrivnju za genocid

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je produženje pritvora za Sretena Miloševića protiv kojeg je, s još petoricom drugih visokih dužnosnika i pripadnika Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), podignuta optužnica za genocid.

Milošević se nalazi u pritvoru od 15. decembra 2023., a nedavno je optužen s Lazarom Ristićem, Mladenom Mihajlovićem, Dragojom Ivanovićem, te Stanojem i Miloradom Birčakovićem, da su za vrijeme širokog i sistematičnog napada Vojske i Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a na području Zaštićene zone Ujedinjenih nacija Srebrenica – u svojstvu nekadašnjih visokih dužnosnika i pripadnika Zvorničke brigade – svjesno pružali pomoć pripadnicima udruženog zločinačkog poduhvata u počinjenju genocida nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti.

Reklamni sadržaj
Kraj reklamnog sadržaja

Tužilac Predrag Tomić je rekao da postoji osnovana sumnja kao uslov za određivanje pritvora, budući da Milošević posjeduje dvojno državljanstvo – BiH i Srbije, nastanjen je u Malom Zvorniku, pa bi prelaskom granice mogao postati nedostupan pravosudnim organima naše zemlje.

“Srbija ne izručuje osumnjičene za ratne zločine niti krivično goni optužene za genocid“, naveo je Tomić i dodao da Milošević posjeduje imovinu u Srbiji.

Podsjetio je da je protiv Miloševića podignuta optužnica i da se čeka njeno potvrđivanje. Rekao je da se u prijedlogu za određivanje mjere pritvora nalazi 300 materijalnih dokaza, te predlaže saslušanje 141 svjedoka. Naveo je kako se iz materijalnih dokaza i izjava svjedoka može zaključiti da je Milošević bio pomoćnik komandanta Zvorničke brigade za pozadinsku četu i upoznat s opreracijom “Krivaja ’95“, odnosno uključen u napad na enklavu Srebrenica.

Naveo je i da postoji osnovana sumnja da je Milošević, prema iskazima svjedoka, bio 14. jula 1995. godine u mjestu Orahovac kod škole “Grbavci“, gdje je bilo zatočeno više stotina muškaraca, te je pomagao u obezbjeđenju i odvoženju zarobljenika koji su kasnije ubijeni, kao i da je osigurao kamion i municiju.

Miloševićeva Odbrana se usprotivila prijedlogu Tužilaštva, a branilac Radivoje Lazarević je naveo da je “genocid složeno krivično djelo”, te da njegov branjenik “nije mogao znati za genocidnu namjeru nadređenih”.

Lazarević je rekao da u Zvorničkoj brigadi nije postojala pozadinska četa već pozadiski bataljon, kojem Milošević nije bio nadređen.

Milošević, kako je objasnio njegov branilac, svaki dan prelazi granicu i dolazi u Zvornik, a prilikom jednog prelaska je i uhapšen. Dodao je da je ekonomski vezan za ovaj grad jer radi u firmi svog sina, te u Zvorniku ima poslovne prostore i kredit u banci.

“Ja sam 9. januara pokrenuo postupak za odricanjem državljanstva Republike Srbije, kako bi pokazali ozbiljnost ovog čovjeka da učestvuje u ovom predmetu“, naveo je Lazarević i predložio da Miloševiću, umjesto pritvora, budu izrečene mjere zabrane.

Iz Tužilaštva su se usprotivili ovome prijedlogu.

Sud Bosne i Hercegovine će odluku o produženju mjere pritvora donijeti u zakonskom roku.

Odgovori