Neformalne grupe građana, koje se zalažu za uređenu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeka Drina i Bosna osuđuju ponovne pritiske na aktivistu iz Zvornika Dušana Aćimovića. Dušana Aćimovića je 2. februara 2022. godine u blizini njegove kuće u Mjesnoj zajednici Tršić verbalno napao vlasnik šljunkarskog preduzeća iz Zvornika.

Aćimović je po svemu sudeći kriv što se upustio u borbu protiv bahatih šljunkara, koji je prvnestveno u odbrani svoje porodice i kuće, kraj koje godinama prolaze kamioni šljunkara natovareni šljunkom, bez zaštitne cerade. Smeta im što se pobunio zbog oštećenja u vidu pukotina na stambenom i pomoćnim objektima u njegovom domaćinstvu, zbog buke i prašine kojom su on i njegova porodica svakodnevno izloženi.“, navode predstavnici neformalnih grupa građana koje se zalažu za uređenu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeka Drina i Bosna.

Podsjećamo, ovo nije prvi put da se dešavaju napadi na građanske aktiviste. Jedna od aktivista je izložen i pritiscima svojih nadređenih u Policijskoj stanici Zvornik zbog učešća na Uličnoj akciji u Bijeljini 21.oktobra prošle godine i datih izjava medijima. I tada je akcentirao problem sa kojim se susreće zbog nelegalnog i nekontrolisanog vađenja šljunka u MZ Tršić i Zvorniku, a posebno zbog problema koje ima njegova porodica. Ističemo da su pritiscima u ranijem periodu od strane vlasnika šljunkarskih preduzeća i naši aktivisti u Maglaju, pa je jednom od aktivista u tom gradu i prijećeno ugrožavanjem njegovog života, zbog čega je uslijedila i reakcija nadležnih.

Zbog svega toga, pozivamo nadležne institucije da reaguju na ovakve napade upućene aktivistima koji se bore protiv nelegalne i nekontrolisane eksplotacije šljunka u koritu rijeka Drine i Bosne, a koji ugrožavaju živote i imovinu građana.  

Napominjemo da su neformalne grupe građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka na području Zvornika“ i “Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka I devastiranje obale rijeke Drine na području Bijeljine i „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne“ u prethodnoj godini podnijele prijave sa sumnjama u nelegalni i nekontrolisani iskop i to šest prijava Vodnoj inspekciji Inspektorata RS, te šest prijava JU “Vode Srpske”, tražeći postupanje ili kontrolni nadzor na naznačenim lokalitetima, a po uočenim sumnjama ili po prijavama građana sa terena. Po navedenim prijavama je Okružno javno tužilaštvo Doboj podiglo tri optužnice, koje su potvrđene od Osnovnog suda u Doboju. PU Doboj je podnijela izvještaj za slučaj devastacije u Osječanima kod Doboja i za nelegalno šljunčarenje na području Doboja sa poljoprivrednog zemljišta u kojem je ostvarena imovinska korist za privredno društvo iz Dervente u visini od 2,3 miliona KM. Osim toga podneseno je ukupno 12 prijava nadležnima, od kojih dvije Krivične prijave Okružnim javnim tužilaštvima u Bijeljini i Doboju, četiri Federalnoj vodnoj inspekciji i osam MUP-u, Policijskim upravama u Bijeljini i Doboju za nelegalnu i  nekontrolisanu eksploataciju šljunka. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *