Zbog komplikacija nastalih usljed trovanja gljivama, u protekla tri dana 23 pacijenta su zatražila ljekarsku pomoć u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) u Tuzli, od kojih je troje zadržano na bolničkom liječenju.
Kako je za Kliks potvrđeno iz UKC u Tuzli, u Klinici za zarazne bolesti u protekla tri dana su se javila 23 pacijenta zbog trovanja gljivama i svi su sa područja Tuzlanskog kantona.
Ističu da je nakon pružanja ljekarske pomoći 20 osoba upućeno na kućno liječenje, dok je troje zbog teže kliničke slike zadržano u bolnici. Niko od njih nije životno ugrožen.
Simptomi trovanja gljivama su mučnina, bolovi u stomaku, povraćanje i proliv, dezorijentisanost, vrtoglavica pa i gubitak svijesti. Kod nekih trovanja ti simptomi se javljaju već nakon pola sata, a zavise od vrste gljiva koje su konzumirane.
Trovanja koja se ispoljavaju nakon dužeg vremena su mnogo opasnija, jer otrovi već naprave nepopravljive štete u organizmu, prije nego što se povraćanjem ili prolivom izbace te kod takvih trovanja nije isključen ni smrtni ishod.
Aktuleni period je vrijeme kada građani često imaju priliku konzumirati različite vrste gljiva. Pri tome treba biti oprezan, jer trovanje gljivama može biti veoma opasno i čak završiti smrtnim ishodom.
Kod branja gljiva, zbog postojanja vrlo sličnih vrsta, može vrlo lako doći do zabune i umjesto gljive ispravne za jelo možete ubrati otrovnu. Ukoliko ne poznajete dobro gljive najbolje je da ih ne berete sami i da ih ne kupujete od ljudi za koje niste sigurni da su dobri poznavaoci gljiva, piše Kliks.