Dokazano je da zelje pozitivno utiče na srce, raspoloženje, imunitet, stvaranje crvenih krvnih zrnaca, na izgradnju kostiju i rad mišića.

Zelje: Izvor vitamina i minerala

Ukusno i zdravo zelje je bitan deo prolećne ishrane, samoniklo raste u čitavoj Evropi, a posebno je rasprostranjeno u brdskim i hladnim predelima gde slabije uspeva drugo povrće. Prastanovnici Starog kontinenta koristili su divlje zelje u ishrani, Grci su ga konzumirali još u 4. veku p.n.e, Rimljani dva veka kasnije, dok su Stari Sloveni otkrili postupak kiseljenja zelja i kupusa koji se praktikuje do danas.

Ova zeljasta biljka je uz koprivu vekovima tretirana kao “hrana za siromašne”, uprkos tome što obiluje hranljivim sastojcima. Lekovita svojstva zelja bila su poznata i Kinezima, zato su zidarima Kineskog zida u porcije sa pirinčem dodavali zelje da bi imali više snage i bili otporniji na bolesti. Takođe, ova biljka se posebno preporučivala dojiljama i alkoholičarima. Slavni moreplovci Džejms Kuk i Kolumbo su posadi odredili da svakodnevno jede kiselo zelje kako bi poboljšali imunitet, a sveže listove koristili su za lečenje opekotina, upala i infekcija na koži, svraba i uboda insekata. Dokazano je da zelje pozitivno utiče na srce, raspoloženje, imunitet, stvaranje crvenih krvnih zrnaca, na izgradnju kostiju i rad mišića. Ono smiruje nerve, aktivira moždane procese, otklanja nemir i nervozu, snižava holesterol, pomaže kod reume i upale vena.

http://zvornicki.ba/danijel-culum-postigao-prvi-gol-za-zvijezdu-09-u-bijeljnskom-derbiju-najavio-danasnji-mec-protiv-celika/

S obzirom na to da ne goji, nutricionisti ga preporučuju svima koji drže dijetu. Iako ima malo kalorija, ovo zeleno povrće sadrži mnogo vitamina (pre svega C) i obilje minerala (gvožđa, kalijuma, fosfora, kalcijuma).

100 grama svežeg zelja sadrži: 22 kalorije, 83 g vode, 1,8 g ugljenih hidrata, 2 g proteina, 0,7 g masti, 0,8 g celuloze, 48 mg vitamina C, 0,4 mg vitamina B3, 0,17 mkg vitamina B5, 03 mg magnezijuma, 18 mg natrijuma, 2,4 mg gvožđa, 43 mg fosfora, 50 mg kalcijuma, 290 mg kalijuma.

Savet
Mlado zelje je mnogo ukusnije nego starije, koje pod uticajem sunca dobija gorčinu. Kada berete divlje zelje, birajte neoštećene unutrašnje listove, a pre upotrebe ih dobro operite pod mlazom vode.

Čorba od zelja
Potrebno je: 2 veze zelja, 100 g suvog mesa, praziluk, kašika kisele pavlake, 2 kašike maslinovog ulja, kašičica suvih začina, so i biber.

Iseckajte praziluk na kolutove i izdinstajte ga desetak minuta na maslinovom ulju sa suvim mesom. Zelje dobro operite, odstranite drške, a lišće iseckajte sitno i stavite u lonac zajedno sa prazilukom i mesom. Nalijte 1 l vode i kuvajte na umerenoj temperaturi. Sačekajte da provri, kuvajte još 5 minuta, zatim procedite čorbu i sve sastojke sameljite u blenderu, pa vratite u lonac. Dobro promešajte, dodajte suve začine, so i biber po ukusu i na kraju umešajte pavlaku. Servirajte toplo.

Njoke u prelivu od povrća
Za 2 osobe potrebno je: 500 g njoka, veza zelja, veza peršuna, 25 g maslaca, manja glavica crnog luka, 1 dl belog vina, šolja pavlake, kašika maslinovog ulja, 2 kašike parmezana, morska so i biber.

U slanu, kipuću vodu stavite njoke i kada se skuvaju ocedite ih i prelijte maslinovim uljem. U većem tiganju 3 minuta pržite na maslacu sitno iseckani crni luk, sipajte belo vino i kuvajte dok ne uvri, zatim dodajte pavlaku i kuvajte još 5 minuta na umerenoj temperaturi povremeno mešajući. Zelje dobro operite i odstranite drške, stavite ga u blender zajedno sa peršunom i sameljite tako da dobijete fini krem. Pomešajte ga sa ostalim sastojcima u tiganju, posolite, pobiberite i dobro promešajte. Krčkajte sve zajedno još 7 minuta, prelijte preko njoka i na kraju pospite parmezanom.

Oslić na francuski način
Za 4 osobe potrebno je: 4 fileta oslića, veza zelja, 25 g maslaca, 2 glavice crnog luka, 1 dl vermuta, 2,5 dl pavlake, 2 kašičice soka od limuna, morska so i biber.

U tiganju istopite maslac i na njemu kratko propržite sitno iseckan crni luk. Operite i očistite zelje, sitno ga iseckajte i stavite u tiganj. Sipajte vermut i kuvajte 5 minuta povremeno mešajući, pa dodajte pavlaku i sok od limuna. Dobro promešajte, kuvajte oko 10 minuta na umerenoj tempareturi, posolite i pobiberite. U međuvremenu filete oslića ispecite na roštilju ili u gril tiganju. Sklonite preliv sa ringle i prelijte preko fileta oslića. Ukrasite kriškama limuna.

Prolećna pica
Za 4 osobe potrbeno je: 1 testo za picu, 2 vezice zelja, 2 struka mladog luka, 100 g mekog kozjeg sira, 4 jajeta, 2 dl mleka, 3 kašike pavlake, kašičica morske soli, 1/4 kašičice belog bibera, 2 kašike parmezana i kašika ulja.

Rernu zagrejte na 200 stepeni. Testo za picu stavite u pleh, premažite ga maslinovim uljem, prekrijte folijom i pecite oko 10 minuta da bude hrskavo i dobije zlatnu nijansu. Za to vreme operite i očistite zelje, operite i sitno iseckajte mladi luk, stavite u kipuću vodu i kuvajte oko 5 minuta, pa procedite i umutite u blenderu. U manjoj posudi pomešajte jaja, mleko, so i biber. Na testo prvo sipajte ravnomerno sir, zatim krem od zelja i luka, a na kraju smesu sa jajima. Pospite parmezanom i pecite 30 minuta na 150 stepeni.

(KoDren.com)