Stara zgrada “Podrinjske medrese” koja se nalazi pored starog zvorničkog mosta mogla bi u mjesecu Ramazanu i zvanično postati nacionalni kulturno-historijski spomenik Bosne i Hercegovine. Ova zgrada je nakon završetka drugog svjetskog rata nacionalizovana od strane tadašnje Jugoslavije i služila je kao kasarna, a potom i kao zgrada Suda u Zvorniku. Izgradnjom sadašnje zgrade Osnovnog Suda u Zvorniku, zgrada Podrinjske medrese ostala je prazna i pretvorena je u stambenu zgradu sa stanovima. Zbog komplikovanog sistema postdejtonske BiH, ovaj nacionalni spomenik se nikada nije vratio u vlasništvo Vakufa islamske zajednice koja je i izgradila ovu zgradu na vakufskom zemljištu. Procedure su pokrenute, ali je pravni put dug i težak.

Zgrada "Podrinjske medrese" u Zvorniku postaje nacionalni kulturno-istorijski spomenik BiH
FOTO: Podrinjska medresa prije više od stotinu godina

Pored svega navedenog, raduje informacija koju su za Zvornicki ba saopštili iz Medžlisa islamske zajednice Zvornik. Vakufska direkcija uputila je zahtijev da se Zgrada Podrinjske medrese proglasi nacionalnim kulturno-histroijskim spomenikom. Direkcija je uz zahtijev dostavila i prikupljenu dokumentaciju o osnivanju i izgradnji zgrade Podrinjske medrese u Zvorniku.  Uz svu priloženu dokumentaciju, ova zgrada ispunjava sve uslove da bude proglašena spoemnikom i bude u zaštiti države Bosne i Hercegovine, rekli su nam iz Medžlisa IZ Zvornik.

Ovih dana očekuje se sjednica članova državne Komisije za pitanje nacionalnih spomenika i razmatranje inicijative upućene od Vakufske direkcije Islamske zajednice BiH. Zgrada Podrinjske medrese ili u narodu poznate kao Zvornička medresa, ali i kao stara zgrada Suda u Zvorniku ispunjava sve moguće kriterijume za proglašenje nacionalnim spomenikom, potvrdio nam je predsjednik Medžlisa IZ Zvornik, Mustafa ef.Muharemović koji je ujedno i  magistar historije.

FOTO: Zgrada medrese danas

Zgrada Podrinjske medrese jedna je od rijetkih zgrada koja je još uvijek u svom izvornom obliku kakav je danas, izgrađena je u 19.stoljeću u centru Zvornika. Ona je spoj dva tadašnja utijecaja arhitekture, i to onog orijentalnog i tadašnjeg modernog austro-ugraskog. Prema svim izvorima i zapisima, to je prva zgrada u Zvorniku koja je zidana i građena od tvrdog materijala, zgrada medrese je u današnjem obliku nastala 1870.godine, nakon odluke da se postojeća medresa proširi. Tek poslije izgradnje ovakvog objekta, tadašnji grad Zvornik počinje da se urbanizuje i arhitektonski, počinju da se zidaju zgrade od tvrdih materijala, tako da se može reći da je ova zgrada početak i začetnik moderne urbanizacije Zvornika.

FOTO: Vakufnama Podrinjske medrese u zgradi Medžlisa IZ Zvornik

Veliki broj zanimljivosti i urbanih legendi vezani su za ovu zgradu koja je nacionalni spomenik, a uskoro će to i zvanično postati. Neke od predaje govore o strašnim bolestima onih koji su pokušali da je sruše. Ono što nije legenda jeste kletva graditelja i osnivača medrese u Zvorniku. U zgradi Medžlisa IZ Zvornik nalazi se izvorna vakufnama (darovnica) iz 19 stoljeća, kada se tadašnja medresa proširila i dobila ovaj sadašnji izgled. Sama vakufnama sadrži riječi nad kojima bi se trebao svako zapitati ukoliko bi odlučio rušiti ovaj objekat.

FOTO: Dio Vakufname Podrinjske medrese

Kako saznajemo sadašnja zgrada “Podrinjske medrese” u privatnom je vlasništvu jedne od vodećih građevinskih kompanija u Zvorniku. Vlasnici bi uskoro, ukoliko već nisu dobili, trebali dobiti zabranu izgradnje i gradnje na mjestu kulturno nacionalnog spomenika. Vlasnik može postojeću zgradu restaurirati u izvornom obliku i posjedovati, iako je ista nacionalni spomenik, ovo su nezvanične informacije do kojih je došao portal Zvornicki ba.

Kako nezvaničnom saznajemo iz zvorničkog medžlisa su zainteresovani i za direktnu pogodbu sa trenutnim vlasnikom jer dobijaju ogromnu podršku među Zovrničanima da se zgrada Podrinjske medrese vrati u vlasništvo onom ko ju je izgradio. Podrška dolazi uglavnom od zvorničkih muslimana, ali od zvorničkih pravoslavaca koji vole svoj grad i ono što ovom gradu pripada.

Počinje li rušenje zgrade Podrinjske medrese u Zvorniku? Ko želi prizvati novo prokletstvo na sebe!?

Ukoliko ne bude došlo do direktne pogodbe, slijedi nam duga pravna borba od koje niko neće imati koristi, rekli su nam u zvorničkom Medžlisu.  Gradska uprava Zvornik dužna je zaštiti nacionalni kulturno-istorijski spomenik od propadanja, urušavanja i rušenja.

(Zvornicki.ba)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *