Zimsko računanje vremena: Šta to znači za nas i naše zdravlje?

Zimsko računanje vremena počinje svake godine zadnjeg vikenda u oktobru, kada se kazaljke na satu pomjeraju za jedan sat unatrag. To znači da možemo spavati sat vremena duže, ali i da će dani biti kraći i mrak padati ranije. Ove godine, zimsko računanje vremena počinje u noći s 28. na 29. oktobar, odnosno s subote na nedjelju.

Zašto se uopće pomiču kazaljke na satu? Ideja je da se bolje iskoristi dnevna svjetlost i uštedi energija. Prvi koji je to predložio bio je američki političar i naučnik Benjamin Franklin 1784. godine, ali se on samo šalio. Prva zemlja koja je uvela ljetno računanje vremena bila je Njemačka 1916. godine, za vrijeme Prvog svjetskog rata, kako bi se sačuvao ugalj za ratnu industriju. Kasnije su joj se pridružile i druge zemlje, ali nije bilo jedinstvenih pravila za sve. Tek od 2002. godine Evropska unija je odredila zadnju nedjelju marta kao početak i zadnju nedjelju oktobra kao završetak ljetnog računanja vremena.

Međutim, mnogi ljudi smatraju da je pomicanje sata nepotrebno i štetno za zdravlje i bioritam. Naučne studije pokazuju da pomicanje sata utiče loše na san, raspoloženje, koncentraciju i imunitet. Zato je Evropska komisija još 2018. godine predložila da se ukine sezonsko pomicanje sata i da svaka država članica sama odluči hoće li zadržati ljetno ili zimsko računanje vremena. Evropski parlament je podržao taj prijedlog 2019. godine, ali još nije došlo do konačnog dogovora među državama članicama.

Kako će pomicanje sata utjecati na stanovnike Zvornika i zvorničke regije? To ovisi o tome kako se prilagođavaju promjenama vremena i kako organizuju svoje aktivnosti. Neki će možda uživati u dodatnom satu sna ili odmora, dok će drugi osjećati umor ili depresiju zbog kraćeg dana. Neki će možda imati više vremena za rad ili učenje ujutro, dok će drugi morati ranije paliti svjetla ili grijanje navečer. Neki će možda iskoristiti priliku za druženje ili zabavu, dok će drugi radije ostati kod kuće ili gledati televiziju.

Bez obzira na to kako se osjećate povodom pomicanja sata, važno je da se brinete o svom zdravlju i dobrobiti. Evo nekoliko savjeta kako to možete učiniti:

  • Prilagodite svoj ritam spavanja i buđenja novom vremenu. Idite spavati i budite se u isto vrijeme kao i obično, bez obzira na to što je sat pokazivao prije.
  • Izbjegavajte kofein, alkohol i nikotin prije spavanja, jer mogu poremetiti vaš san i otežati vam buđenje.
  • Izložite se dnevnoj svjetlosti što je više moguće, posebno ujutro i popodne. To će vam pomoći da se osjećate budnije i raspoloženije, kao i da uskladite svoj biološki sat s prirodnim ciklusom dana i noći.
  • Vježbajte redovno, ali ne prekasno navečer. Fizička aktivnost će vam poboljšati cirkulaciju, metabolizam, imunitet i raspoloženje, kao i pomoći vam da lakše zaspite i kvalitetnije spavate.
  • Hranite se zdravo i uravnoteženo, uz dovoljno tekućine i vitamina. Izbjegavajte tešku i masnu hranu, kao i previše slatkiša ili grickalica, jer mogu opteretiti vaš probavni sistem i utjecati na vašu energiju i koncentraciju.
  • Neka vam pomicanje sata bude povod za nešto novo i zabavno. Isprobajte novi hobi, pročitajte knjigu, pogledajte film, posjetite prijatelje, otputujte negdje ili učinite nešto što vas veseli i opušta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *