Učesnici su razgovarali o značaju jačanja lokalnog obrazovnog sistema koji bi inspirisao osjećaj pripadnosti i podržao inovativna rješenja važna za dobrobit lokalnih zajednica. Brojni predstavnici iz regiona istakli su značaj digitalizacije na lokalnom nivou, a ujedno su im predstavljene i najbolje prakse lokalne zelene mobilnosti, koja podržava očuvanje lokalnog eko-sistema i održivi razvoj na lokalnom nivou.
Tokom konferencije održana je i otvorena sesija za: Klub gradova i opština naklonjenih poslovanju (BFC klub) pod nazivom „Kako ojačati kapacitete za sprovođenje politika EU i apsorbovanje EU fondova na lokalnom nivou?“. Predstavnici lokalnih samouprava nosilaca sertifikata povoljnog poslovnog okruženja istakli su izazove sa kojima se nose u procesu pridruživanja Evropskoj Uniji, te o načinu zadržavanja osoblja i širenja znanja o politikama Unije. Podsticanje na dijalog o izazovima i potencijalnim rješenjima, koja bi pomogla da se lokalne vlasti bolje osposobe da apsorbuju sredstva EU usmjerena na društveno-ekonomski razvoj bio je cilj otvorene sesije.
Doprinos za organizaciju regionalnog događaja dali su i Regionalni forum mladih lidera u saradnji sa Gradom Novim Sadom, Nacionalnom alijansom za lokalni ekonomski razvoj (NALED), Konrad Adenauer Štiftung (KAS), Privredna komora Srbije (PKS) i Privredna komora Vojvodine (PKV).