Poznat identitet uhapšenih u Zvorniku od strane policijske agencije SIPA, kao i razlog hapšenja

Nakon što su prethodnog dana u Zvorniku izvršena hapšenja na različitim lokacijama, danas se oglasilo i Tužilaštvo BiH i saopštilo detaljne informacije o razlozima ove akcije i zbog čega je iznenada izvedena. U nastavku prenosimo informacije koje je saopštilo Državno tužilaštvo za portal Detektor.ba:

Državno tužilaštvo zatražilo je pritvor za četiri osobe osumnjičene za pomaganje u izvršenju genocida u Srebrenici tako što su, kao direktni izvršioci, sredinom jula 1995. učestvovali u ubijanju najmanje 829 zatvorenika na području Zvornika.

Tužilac Tarik Crnkić naveo je da je prijedlog za pritvor podnesen za Rajka Milića, Miodraga Pavlovića, Radenka Zarića i Milana Tomića, za koje se sumnja da su 14. i 15. jula 1995. učestvovali u ubistvima počinjenim u Roćeviću i Kozluku. Dodao je da pritvor traže zbog opasnosti od bjekstva, sumnje da bi mogli uticati na svjedoke ili učestvovati u uništavanju dokaza, kao i zbog uznemirenja javnosti.

“Pritvor je zadnja mjera, ali smo ubijeđeni da je, bar dok traje istraga, jedina mjera”, dodao je Crnkić.

On je pojasnio i da je ovo prvi predmet u kojem vrše istragu protiv osoba koje se sumnjiče za direktne radnje lišenja života zarobljenika, te da je većina osumnjičenih radila pozadinske poslove i dobrovoljno uzela učešće u strijeljanju.

Za Rajka Milića je naveo da je bio evidentičar u jedinici “Vukovi s Drine” i da su ga najmanje tri svjedoka vidjela kako cijeli dan, koristeći automatsku pušku, učestvuje u ubijanju zarobljenika kod šljunkare u Kozluku. Dodao je da je u ubijanju učestvovalo oko 30 ljudi, tako što su zarobljenike tjerali da iskaču iz kamiona i zatim pucali na njih u blizini obližnje jame.

Pojasnio je da preživjelih ovog strijeljanja nije bilo, te da će o ovome svjedočiti mještani i vojnici Vojske Republike Srpske (VRS).

Govoreći o Miodragu Pavloviću, naveo je da je 15. jula viđen kod škole u Roćeviću kako drži mačetu, te da su ga svjedoci čuli kad je rekao da će se zarobljenima svetiti “za Kravicu”. Dodao je da su ga svjedoci vidjeli kako je najmanje tri osobe ubio, te da je jednu osobu mačetom udario u predjelu ramena tako da su joj se nakon toga vidjela pluća.

Radenko Zarić je osumnjičen da je, kao pripadnik Vojne policije Bratunac, bio u pratnji zarobljenika od Bratunca do Roćevića, gdje je svojevoljno prihvatio poziv komandira ove jedinice da učestvuje u ubijanju. Dodao je da su ga svjedoci vidjeli 14. i 15. jula da učestvuje u strijeljanju.

Za Milana Tomića tužilac je naveo da ga je jedan od svjedoka, koji ga poznaje cijeli život, vidio kako puca u zarobljenike koji iskaču iz kamiona.

Crnkić je dodao da je u ovoj istrazi osumnjičen i Vukašin Drašković, ali da za njega nije zatražen pritvor jer se trenutno nalazi na izdržavanju kazne zatvora za zločin protiv čovječnosti počinjen u selu Lokan kod Zvornika 1992.

Pojasnio je da su zahtjev za određivanje pritvora podnijeli jer postoji ogromna opasnost od bjekstva, kao i da je veliki broj drugih osumnjičenih u ovom predmetu nedostupan pravosudnim organima, zbog čega su protiv njih raspisane potjernice i u toku je potraga za njima. Dodao je i da traže određivanje pritvora barem dok ne bude okončana istraga.

Odbrana Milića je kazala da je prijedlog neosnovan, te da Tužilaštvo u svom obrazloženju opasnost od bjekstva nije konkretizovalo, kao i da je on ranije svjedočio u nekoliko predmeta pred Državnim sudom, što pokazuje da ne postoji namjera da bježi.

Zbog toga su predložili da Miliću budu određene mjere zabrane napuštanja boravišta i kontaktiranja sa saučesnicima i svjedocima, kao i oduzimanje putnih isprava.

Odbrane trojice preostalih osumnjičenih zatražile su odbijanje prijedloga Tužilaštva, pojašnjavajući da smatraju da nisu ispunjeni posebni uslovi za određivanje pritvora.

Advokat Rade Golić kazao je da traži odbijanje prijedloga jer se njegov branjenik Zarić i ranije kao svjedok odazivao na pozive Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i Suda BiH, kao i da bi zbog pritvora izgubio platu. Petko Pavlović, branilac Tomića, dodao je da ni u ranijim predmetima za iste zločine osumnjičenima nije određivan pritvor, te da njegov branjenik rijetko i napušta mjesto stanovanja.

Branilac Miodraga Pavlovića dodao je i da je njegov branjenik ranije svjedočio za ovaj događaj u predmetu protiv komandanta Aćimovića, ali i u sedam drugih predmeta.

Za zatvaranje bošnjačkih muškaraca – dovezenih s područja Srebrenice – u školu u selu Roćević, nedaleko od Zvornika, te njihova ubistva na obali Drine kod Kozluka pravosnažno je osuđen Srećko Aćimović, bivši komandant Drugog bataljona Zvorničke brigade VRS-a, na sedam godina zatvora zbog pomaganja u genocidu počinjenom nad Bošnjacima iz Srebrenice.

Sud će odluku o prijedlogu Tužilaštva BiH donijeti u zakonom predviđenom roku.

(Detektor.ba)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *