Reklamni prostor
BiHNajnovijeVijestiWEB

BiH dobila aplikaciju za digitalni identitet: Lična karta, pasoš i potpis sada dostupni na mobitelu

×

BiH dobila aplikaciju za digitalni identitet: Lična karta, pasoš i potpis sada dostupni na mobitelu

Share this article

Mobilna aplikacija e-IDDEEA, koju je u Sarajevu predstavila Agencija za identifikacione dokumente BiH, predstavlja važan korak ka digitalizaciji javne uprave i privatnog sektora. Građanima omogućava da se zakonski validno identifikuju i elektronski potpisuju dokumente putem telefona ili računara – jednostavno, sigurno i bez papira.

BiH dobila aplikaciju za digitalni identitet: Lična karta, pasoš i potpis sada dostupni na mobitelu
FOTO: Ilustracija

Direktor IDDEEA-e Almir Badnjević istakao je da je digitalni identitet besplatan i dostupan svim građanima BiH, te da se aktivacija može izvršiti u regionalnim centrima Agencije. U naredna dva do tri mjeseca, korisnici će moći aktivirati aplikaciju i putem mobilnih timova, banaka i općina.

Aplikacija nudi niz funkcionalnosti – pregled kazni, obavijesti o novim prekršajima, historiju zahtjeva za dokumente, provjere kazni za druge osobe i firme, informacije o vozilima i mogućnost korištenja kvalifikovanog elektronskog potpisa. Tu su i digitalne verzije lične karte, pasoša i vozačke dozvole, kao i podsjetnici za isteke dokumenata. Iako ti digitalni dokumenti trenutno još nemaju zakonski status službene identifikacije, IDDEEA preporučuje njihovu upotrebu.

Reklamni sadržaj
Kraj reklamnog sadržaja

Aplikacija je već povezana s uslugama banaka i telekoma, poput UniCredit banke, Addiko banke i BH Telekoma, što omogućava elektronsko potpisivanje dokumenata direktno putem mobilnog uređaja.

Badnjević je naglasio da su ključne prednosti ovog sistema brzina, sigurnost, dostupnost i integracija s drugim uslugama, te pozvao javne i privatne institucije da omoguće elektronske servise za građane.

Ministar komunikacija i transporta BiH Edin Forto istakao je da IDDEEA ima kapacitete da postane nosilac digitalne transformacije u zemlji. Podsjetio je da BiH kaska za regijom u digitalnim servisima, ali da se napredak ogleda upravo kroz aplikaciju koja eliminiše potrebu za fizičkim dolaskom na šalter ili dostavljanjem kopija dokumenata. Dodao je da već oko 60% općina više ne traži CIPS potvrde, što olakšava administraciju za građane i firme.

Forto je najavio dalji razvoj digitalnih usluga na svim nivoima vlasti, u skladu sa standardima EU.

Šef operacija Delegacije EU u BiH Stefano Ellero istakao je da Evropska unija kontinuirano podržava digitalnu transformaciju BiH. Elektronska identifikacija, kazao je, predstavlja temelj tog procesa. EU planira dodatnu podršku IDDEEA-i kroz projekte poput digitalne komunikacije sa sudovima, uključujući i mogućnost izdavanja uvjerenja o nekažnjavanju.

Ellero je najavio da BiH treba razviti i vlastiti e-novčanik, kompatibilan s evropskim, čime bi se omogućila upotreba elektronskih dokumenata širom Evrope. Sve to dio je šireg Plana rasta, koji zemljama van EU pruža mogućnost integracije u evropske digitalne politike i servise. Pozvao je vlasti BiH da što prije usaglase reformske korake kako bi iskoristile sredstva EU, od kojih je značajan dio namijenjen upravo digitalnoj transformaciji.

Example 300250

Odgovori