Humanitarni fond „Atlanta“, na čelu sa predsjednikom Fadilom Cvrkom, tokom ovog mjeseca organizuje potpisivanje ugovora o stipendiranju za školsku 2026/27. godinu na tri lokacije – u Milićima (Nova Kasaba), Maglaju i Bihaću, uz prigodan program za stipendiste i njihove porodice.
Ugovore za narednu školsku godinu potpisat će ukupno 276 stipendista Fonda, a na njihove žiro račune biće uplaćeno oko 300.000 KM stipendijskih sredstava.
Prvo potpisivanje održano je danas u Novoj Kasabi, gdje je domaćin bio restoran Stara Kasaba. Tom prilikom potpisano je 114 stipendija za učenike osnovnih i srednjih škola te studente.
Iz Humanitarnog fonda Atlanta ističu da su posebno ponosni na činjenicu da je ove godine čak 24 stipendista uspješno završilo svoje školovanje i više se ne nalaze na spisku korisnika stipendija.
Tokom 16 godina postojanja, ovaj fond je kroz različite humanitarne, obrazovne i razvojne projekte u Bosnu i Hercegovinu uložio ukupno 6,2 miliona KM.
„Zahvaljujemo svim donatorima stipendija koji su svojom podrškom omogućili da se i ovaj projekat uspješno i prema planu realizuje. Njihova podrška je ključna za opstanak i dalji razvoj ovog projekta“, poručeno je iz Fonda.
Daleko od domovine, ali aktivno pomažu
Prije svega, insistiraju na tranparentnosti raspodjele prikupljenih sredstava s ciljem da donatori vide gdje su, kome, s kojim razlogom i na koji način su uručena sredstva. Trenutno broje 630 porodica, članova i donatora Fonda, iz 23 savezne države u SAD-u.
– Trenutno, Fond stipendira 276 učenika i studenata širom Bosne i Hercegovine. Ove godine 25 njih je završilo svoje studiranje, a bili su naši dugogodišnji stipendisti. Među njima je sedam doktora – jedan doktor dentalne medicine, a šest su doktori opće medicine. Ostalih 18 su stekli druga zvanja. Veoma smo sretni zbog toga. Prošle godine 18 naših stipendista je završilo svoje školovanje. Dakle, za dvije godine mi smo ispratili 43 naša stipendista koji sada odlaze u nove životne izazove sa svojim diplomama i nadam se da će, ako Bog da, dobiti svoje poslove za koje su se mukotrpno školovali – kazao nam je predsjednik Fonda Fadil Cvrk.

Predsjednik Fadil Cvrk
Do kraja juna brojka prikupljenih sredstava proslijeđenih u Bosnu i Hercegovinu doseći će 6,5 miliona KM.
Saradnici Fonda ud Bosni i Hercegovini predsjednika Cvrka vide kao jednog od najzaslužnijih za njegovo trajanje i funkcionisanje. U razgovoru za Preporod.info otkriva i svoju motivaciju za ovakvu vrstu aktivizma.
– Preživio sam genocid i kada sam otišao daleko, u SAD, osjećao sam potrebu da, baš zato što sam preživio genocid, uradim nešto za Bosnu i Hercegovinu; da zbog svih šehida koji nisu uspjeli preživjeti, ne samo genocid u Srebrenici već i druga stradanja i ubijanja naših ljudi širom domovine, uradim nešto za sve one koji su se vratili ovdje i koji čuvaju temelje države na svakom pedlju ove domovine – riječi su Cvrka.
Također, prije odlaska u SAD radio je kao prosvjetni radnik. Nakon toga, ponovo mu se javila želja da radi sa svojim narodom, odnosno djecom.
– Želio sam da budem aktivni građanin Bosne i Hercegovine, koji, iako nije tu, da pomogne svojoj domovini. Znam da će uvijek biti oni koji trebaju našu pomoć. Znam da u Americi i svugdje ima naših ljudi koji su se dobro snašli, situirani su te žele i mogu pomoći, svako u svom domenu. Osjećam potrebu i obavezu da svi mi damo doprinos domovini tamo gdje možemo: neko u sportskom pogledu, neko u humanitarnom, neko u muzičkom itd. Na svaki način se pomaže svojoj domovini, promoviše se, tako da jednostavno imamo obavezu i moramo da pomognemo – kazao nam je Cvrk.
I finansijska i moralna podrška
Među dugogodišnjim stipendisticama Fonda je i Selma Mehanović, koja ove godine završava Medicinski fakultet na Univerzitetu u Tuzli.
Selma Mehanović
– Fond mi je, zaista, pružao podršku ne samo finansijski, već i moralnu – ističe Selma.
Posebno vrijednom naglašava činjenicu da je, zapravo, riječ o podršci onih koje nije upoznala, odnosno onih koji vjeruju u uspjeh stipendista, kada, možda, i oni sami ne vjeruju u sebe.
– Drago mi je što sam uspjela da ostvarim svoj san i dođem do kraja svog putovanja, koje je, zaista, bilo veoma dugo. Drago mi je što sam svoje donatore stipendije učinila ponosnim, barem onoliko koliko i sebe i svoje roditelje – riječi su Selme.

Aktuelna stipendistica je i Elma Vehapi iz Zvornika, danas studentica na Filozofskom fakultetu u Tuzli, Odsjek za engleski jezik i književnost. U srednjoškolskom centru ”Petar Kočić” u Zvorniku je bila učenica generacije, a, zahvaljujući Osman-ef. Šahbegoviću, koji je predavao Islamsku vjeronauku te prepoznao njen trud, preporučena je za stipendiju ovog Fonda.
– Stipendija mi omogućava mnogo toga, olakšava samim roditeljima kao i meni, da sve lakše podnesemo. I zaista je vjetar u leđa znati da neko stoji iza vas, da vjeruje u vas te želi da vas nagradi za vaš trud i zalaganje – kaže Elma.
Cilj je i školovati i zbližiti djecu
Među saradnicima Fonda i jedna od posrednica brojnih stipendija je i Munira Džabija. Prisjetila se koliko je u početku bilo teško doći do mnoge djece u različitim područjima, kada se išlo na vrata.
– I nije problem doći do njihovih kuća, dati im tu stipendiju, koliko je njima problem doći do škole i svakodnevno pješačiti. I, vidite, danas su to doktori, inženjeri – uspješni ljudi, a i nove generacije odgajamo koje će, ako Bog da, također biti ugledni ljudi naše Bosne i Hercegovine i prenijeti to svoje znanje na druge – kazala je Munira.
Munira Džabija
Čast je, kako kaže, biti saradnik ovog fonda.
– Bude dana kada se nema vremena ni doručkovati ni ručati, kada se pada od umora, vozi se dvadeset sati dnevno, ali sve je to nekako lakše i drugačije kada vidite uspjeh i ono što se uradilo – dodaje ona.
Napominje da nije cilj samo školovati djecu, već ih zbližiti i osvijestiti im da se mogu osloniti jedni na druge.
– Ovo je danas zaista, jedan poseban dan kojem se radujemo svi, kako Fadilovom dolasku iz Amerike, tako i susretu s roditeljima i djecom, a i ta djeca se raduju susretu jer oni se mnogi i ne vide, osim kada je ovaj naš dan, kada se družimo – kazala nam je Munira.
Okupljeni su i kroz Viber grupu stipendista te i na taj način pokušavaju biti na usluzi svim stipendistima kada se nađu pred bilo kakvim izazovom.
Trijumfovati u znanju – ne biti potčinjen
Dodjeli stipendija je prisustvovao i izaslanik muftije tuzlanskog Mensur-ef. Husić, rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazovanje Muftijstva tuzlanskog.
U svome obraćanju je posebno potcrtao buđenje dodatnog optimizma kod Bošnjaka, što je, kako ističe, pokazatelj napretka i organizovanosti, ali i toga da “mi Bošnjaci, gdje god da živimo, možemo biti korisni za svoj narod, za svoju domovinu.”

Mensur Husić
– Nema boljeg investiranja u životu jednog pojedinca, porodice i zajednice od investiranja u obrazovanje i odgoj, jer to su investicije koje daju rezultate u budućnosti. Nije ispravno reći da trošimo na obrazovanje. U obrazovanje se investira, jer ono, pošto se investira, donosi velike plodove. Svjedok sam, i kao univerzitetski profesor, brojnih studenata koji dođu s ovog kraja, da su veoma dobri i vrijedni studenti, ali pored svega toga da su studenti koji su privrženi vrijednostima naše kulture i tradicije i to se na njima može prepoznati – istakao je Husić.
Dodaje da Bosnu i Hercegovini treba posmatrati kroz dva pola – domovinu i dijasporu.
– Vrijedno je što smo u dijaspori dobili odgovorne i obrazovane ljude koji su svjesni svog identiteta, svoje domovine, ali koji su u stanju da nas predstave tamo onako kako treba da nas predstave – kazao je.
Posebno je ukazao na vrijednosti učenja i nauke.
– Oni koji budu trijumfirali na polju nauke, znanja, tehnologije, i budu išli u korak s vremenom, neće biti potčinjeni – zaključio, između ostalog, Husić.
Dodjeli stipendija su prisustvovali i lokalni imami, glavni imami te brojni roditelji stipendista.
Dodjela stipendija je upriličena u sali restorana Stara Kasaba, zahvaljujući domaćinu Alenu Bošnjakoviću, kojem su se organizatori posebno zahvalili istaknuvši njegov vakifski, privredni i širi društveni doprinos u životu Bošnjaka Podrinja.

Humanitarni fond Atlanta će dodjelu ostalih stipendija upriličiti 24. juna u Maglaju, te 26. juna u Bihaću.
(Preporod/Zvornicki.ba)




























