Zbog velikog broja zaraženih i hospitalizovanih Krizni štab Srbije uveo je nove mjere, koje su danas stupile na snagu. Ove mjere najviše će uticati na gastrabajtere i druge državljane Srbije koji praznike žele da provedu u rodnoj zemlji.
Od danas je za sve koji u Srbiju dolaze iz inostranstva obavezan negativan PCR tekst ili desetodnevni karantin.
Kilometarske kolone na graničnim prelazima, redovi, nervoza, gužve na svim značajnijim saobraćajnicama, na hiljade Srba koji žive ili su na privremenom boravku u inostranstvu, vraćaju se u svoju zemlju kako bi sa porodicom i prijateljima proslavili praznike.
Uslijed veoma nestabilne epidemiološke situcije u Srbiji, koju najbolje oslikava na desetine preminulih osoba i po nekoliko hiljada novozaraženih svakoga dana, Krizni štab Vlade procijenio da bi povratak velikog broja građana pred praznike mogao da bude dodatni udar na ozbiljno ranjeni zdravstveni sistem i posegnuo za mjerema koje su bile jedine razumne u ovim trenucima.
Svi stranci koji budu poželjeli da uđu u Srbiju moraće da imaju negativan PCR test, dok će državljani Srbije, kojima Ustav garantuje povratak u zemlju kada god požele, morati da budu u kućnoj izolaciji 10 dana, koju mogu da prekinu ukoliko urade PCR test i ako se pokaže da je negativan, odlučeno je nedavno na sastanku Krizmnog štaba, a potvrđeno na sjednici Vlade.
Preduhitrili mjere
Procjena stručnjaka bila je da će, zbog zakomplikovanog povratka, kao i mjere karantina, značajan broj ljudi ipak preskočiti boravak u Srbiji tokom prazničnih dana.
Međutim, činjenica da je od trenutka donošenja novih mjera do njihovog stupanja na snagu ostavljeno “prostora” od nekoliko dana, natjerala je gasterbajtere da ovoga puta, odmor ne odlažu za godine bez korone, već da na njega pohitaju prije nego što mjere budu počele zvačnično da važe. Obavezan PCR test ili karantin po ulasku na teritoriju Srbije počinje da važi od ponoći, a pored zdravstvenih radnika, ova činjenica, čini se, prilično je obradovala još jednu struku, carinike, koji su prethodnih dana imali pune ruke posla.
Na ulazak u Srbiju iz Mađarske, Hrvatske, BiH, čekalo se i po nekoliko sati.
Najgore na Horgošu
Najgora situacija, sudeći prema izvještajima, bila je na Horgošu, preko koga je, samo u posljednja 24 časa u Srbiju ušlo oko 16.000 putnika u 4.500 vozila.
Gužve su zabilježene i na graničnom prelazu Tompa-Kelabija, Bajakovu, kao i na alternativnim prelazima. Velike su gužve i na austrijsko-mađarskoj granici i uopšte na putevima u Zapadnoj Evropi koji vode ka Srbiji jer su mnogi krenuli zbog praznika i kako bi izbjegli protivepidemijske mjere.
Od danas nova pravila
Za one koji do ponoći ne budu uspjeli da uđu na teritoriju Srbije važiće posebna pravila.
Na graničnom prelazu policajcima će morati da pokažu negativan test ili će poslije zdravstvenog upozorenja morati da se prijave na sistem E-zdravlje i da narednih deset dana budu u karantinu.
Moći će da ga napuste ukoliko se u nekom od zavoda za javno zdravlje ili ovlašćenoj laboratoriji budu testirali na korona virus, a PCR test, koji prethodno budu platiti, pokaže negativan rezultat.
Mjere se ne odnose na putnike koji prolaze kroz zemlju, za tranzit za teretni saobraćaj, ali iza one putnike u pograničnoj zoni – za građane Srbije koji rade u Mađarskoj u krugu od 30 kilometara. Oni ako imaju dokaz o tome da rade u Mađarskoj ili da imaju zemlju moći će bez PCR testa da ulaze ili izlaze.
Cena PCR testa na sopstveni zahtev u ovom trenutku košta 6.000 dinara, dok će od 1. januara važiti nova, nedavno uspostavljena cijena, od 9.000 dinara.
Nove mjere stupile su na snagu danas i trajaće najvjerovatnije do 10. januara, piše Blic.