Dok frizerski i kozmetiÄki saloni u ponedjeljak poÄinju sa radom, Vlada nije prihvatila prijedlog ugostitelja da se i njima dozvoli otvaranje objekata.
Iz Udruženja poslodavaca turizma i ugostiteljstva āHorekaā navode da su dobili informaciju da u budžetu nema novca za ispunjavanje svih njihovih zahtjeva.
Za to vrijeme u Prijedoru ugostitelji i dalje negoduju zbog mjera RepubliÄkog Å”taba za vanredne situacije.
Ugostiteljskim objektima u Republici Srpskoj i u narednih sedam dana biÄe onemoguÄen rad. Kada epidemioloÅ”ka situacija bude povoljnija, radno vrijeme objekata odreÄivaÄe lokalne zajednice, a ne RepubliÄki Å”tab za vanredne situacije.
Dobili su ugostitelji i obeÄanje da Äe se broj ljudi ubuduÄe odreÄivati prema kvadraturi objekta, a mjera koja nije ni odobrena, ni odbijena tiÄe se poreza i doprinosa.
āCilj ove mjere bio je da na plate od 1000 KM plaÄamo doprinose od 250 KM, samim tim bi plate radnicima u ugostiteljstvu podignute na 1000 KM, radnici bi bili kreditno sposobniji i samim tim bi to bilo znaÄajno za naÅ”e radnike, meÄutim, nismo naiÅ”li na odobrenje odmah. Imali smo nekih 10 zahtjeva, meÄutim, moramo biti svjesni da ni budžet Vlade Republike Srpske nije pripremljen za ovu situaciju i da ovo sve dugo traje. Dobili smo konkretna objaÅ”njenja da nema neÅ”to novca ā- istiÄe Älan Upravnog odbora Udruženja āHorekaā MiloÅ” StaniÅ”iÄ.
Iz Udruženja āHorekaā poruÄuju da su dobili obeÄanje Vlade Republike Srpske da Äe priznati ukupne prijavljene doprinose na plate u martu.
Dodaju da je dogovorena i odgoda plaÄanja raÄuna za elektriÄnu energiju na 90 dana, te da je omoguÄeno i postizanje reprograma sa Poreskom upravom za dospjele obaveze poreza i doprinosa.
Iz Vlade Srpske, nakon sastanka, oglasili su se saopÅ”tenjem u kojem istiÄu da Äe biti formirana radna grupa koja Äe imati zadatak da tehniÄki usaglasi i izraÄuna fiskalne efekte dogovorenih mjera.
Za to vrijeme u Prijedoru i dalje vlada nezadovoljstvo zbog mjera RepubliÄkog Å”taba za vanredne sitaucije.
āDosta toga su obeÄali, a nisu ispunili tako da se mi sa tim neÄemo zadovoljiti. Imamo podrÅ”ku i iz drugih gradova i organizovaÄemo protesteā – istiÄe predsjednik Udruženja ugostitelja iz Prijedora Goran DakiÄ.
āPitamo zaÅ”to je ugostiteljstvo prepoznato kao najveÄi problem. I to bismo prihvatili ukoliko bi Vlada naÅ”la sredstava kojih vjerovatno ima. Ako ih ima za avione, kamione, automobile onda ih mora biti i za ugostiteljeā – navodi Ranko ZgodiÄ iz Zanatsko-preduzetniÄke komore Prijedor.
Dok su ugostiteljski objekti joÅ” na Äekanju, odlukom RepubliÄkog Å”taba za vanredne situacije od ponedjeljka biÄe dozvoljen rad frizerskim i kozmetiÄkim salonima, kao i apotekama koje se nalaze unutar tržnih centara. BiÄe dozvoljena i dostava hrane i piÄa do 22 Äasa