Lisičarka, poznata po svom karakterističnom izgledu i bogatom okusu, izdvaja se i po nevjerojatnoj otpornosti na parazite i mikrobe. Ova gljiva je jedina koja se može pohvaliti da u njoj nikada nećete pronaći crve, bakterije ili viruse. Tajna leži u prisutnosti himanonoze, kemijskog spoja koji se nalazi u njenom mesu. Himanonoza djeluje na nametnike u crijevima poput trakavica, glista, ameba i loših bakterija, rastvarajući i potpuno uništavajući njihova jajašca. Osim toga, lisičarka je bogata vitaminima D, C, B1 i B2, kao i mineralima poput kalcija, kalija, cinka i željeza.
Ukoliko lisičarke želite i izvan sezone preporučujemo konzerviranje istih odnosno kišeljenje lisičarki po starom receptu.
Kišeljene lisičarke – Jednostavan recept za neodoljivu poslasticu
Želite li iskusiti sveukupnu raskoš okusa lisičarki, probajte pripremiti kišeljene lisičarke prema ovom jednostavnom receptu. Prvo, stavite oko 2 kg lisičarki u kipuću vodu i kratko ih kuhajte, otprilike 5 minuta (lagano posolite vodu). Zatim ih ocijedite.
U posebnom loncu, pomiješajte 700 ml jabučnog sirćeta s 1 litrom vode. U tu smjesu dodajte grubo sjeckani crni luk, malu žličicu zrna bibera (ili manje), 2 lista lovora i jednu kafenu žličicu soli (po ukusu, može i više). Pustite da smjesa prokuha.
Nakon toga, stavite već prethodno kuhane i ocijeđene lisičarke u tu smjesu u loncu i pustite da ponovno prokuha te neka ključaju još 5-10 minuta. Isključite ringlu i pustite da smjesa prestane ključati.
U prethodno pripremljene staklenke stavite gljive s lukom i ostalim sastojcima, a zatim dolijte tekućinu u kojoj su pripremljene do vrha tegle. Stavite plastični graničnik kako bi gljive uvijek bile potopljene u tekućini. Zatvorite tegle dok su još vruće i ostavite ih da se ohlade same. Nakon hlađenja, tegle će stvoriti vakuum.
Uživajte u ovom ukusnom jelu.
(Zvornicki.ba)