BiH zaštitila još četiri svoja tradicionalna proizvoda

Ukupno je 12 proizvoda u BiH registrirano oznakom porijekla, geografskog porijekla i zagarantovano tradicionalnog specijaliteta.

Hercegovački ćupter, semberski kupus, fojnički krompir i repovački sir sada su i zvanično bh. brendovi. Naime, ova četiri tradicionalna bosanskohercegovačka proizvoda su registrirani oznakom geografskog porijekla, odnosno oznakom porijekla za repovački sir.

Nakon okončanog postupka, rješenja o registraciji objavljena su u Službenom glasniku BiH.

Specifičnosti proizvoda

Kako je Agroklub ranije pisao, Hercegovački ćupter je delicija koja se pravi od ukuhanog mošta Žilavke i Blatine i brašna bez trunke hemije. Često ga zovu i “hercegovački haribo”, samo što je stariji od poznatih njemačkih gumenih bombona.

Iz Agencije za sigurnost hrane BiH, pojasnili su da je riječ o trajnom prehrambenom proizvodu, odnosno tradicionalnoj hercegovačkoj slastici – slatkišu koji podsjeća na gumenu bombonu. Ćupter je prirodni proizvod bez dodatka aditiva, hemikalija i rafiniranog šećera. Proizvodi se kuhanjem crnog ili bijelog ili kombinacijom (Rose) oba vinska mošta autohtonih hercegovačkih sorti grožđa s brašnom ili grizom ili kombiniranjem brašna i griza nakon čega se suši tradicionalno na suncu, a u novije vrijeme primjenjuju se i druge metode sušenja. Prilikom proizvodnje moguće je dodati i neke začine ili orašaste plodove, ovisno o preferencijama proizvođača.

Ako je Semberija po nečemu poznata, a da to nisu žitarice, onda je riječ o kupusu. Radi se o dvogodišnjoj zeljastoj biljci iz porodice kupusnjača (Brassicaceae) koja razvija veliki pupoljak nastao savijanjem lišća. Semberskim kupusom se mogu nazvati sorta „Bijeljinski kupus“ i hibridi koji imaju slične osobine pri uzgoju u skladu sa specifikacijom proizvoda.

Neki od ovih hibrida su Bravo F1, Gintamo F1, Green Globe F1, Capture F1, Marloo F1. Na tržište se može stavljati kao svjež i prirodno fermentiran (kiseo) i mora imati, za sve sorte, karakteristike opisane u specifikaciji. Boje je svijetlo do tamno zelene i svijetlo do tamno ljubičaste, koju formiraju bezbroj odvojnih listova do samog dna glavice. Dno je karakteristično za odgovarajuću sortu. Izgled mu karakteriše nadzemna glavica, zbijene teksture veza sa kratkim stablom i veoma razvijenim korijenovim sistemom. Ukus mu je manje ili više slatkast zavisno od stepena zrelosti, sorte, podneblja i načina gajenja. Miris je neutralan do blag ponekad i neosjetljiv. Po mirisu se ne može razlikovati. Aroma je neutralna do blago nijansirana i jače je izražena djelovanjem enzima u organima za varenje, i to u njegovoj početnoj fazi u usnoj duplji. Prisutnost glukozinolata u kupusnjačama (kupusu) znatno ih razlikuje od drugih vrsta povrća jer oni imaju blagotvoran učinak na ljudsko zdravlje zbog svojih nutritivnih, antibakterijskih, antikancerogenih osobina.

Fojnički krompir su krtole (lat. Solanum tuberosum L) namijenjene za ishranu ljudi, proizvedene na poljoprivrednom zemljištu koje se nalazi unutar administrativnih granica općine Fojnica.
U botaničkom smislu predstavljaju zadebljali vrh podzemnog stabla (stolona) koji sadrži minimalno 19 % suhe materije. Minimalni promjer krtola koje se stavljaju na tržište iznosi 35 mm.

Otporan je na bolesti, jako prilagodljiv klimi, ima stabilan prinos i pogodan je za industrijsku preradu. Krtole su izdužene, pokožica žute boje, boja mesa tamnožuta, dobar ukus, kulinarski tip AB, pogodan za salate, supe, kuhanje i pečenje.

Repovački sir je bijeli salamuri, punomasni sir koji se proizvodi od punomasnog ovčijeg mlijeka ili mješavine ovčijeg i kravljeg mlijeka gdje udio kravljeg mlijeka ne smije prelaziti 20%. Jedan je od tradicionalnih proizvoda na području opštine Konjic. Tehnologija je podešena prilikama u kojima se proizvodi, gdje su često skromni higijenski uslovi. Za dobijanje 1 kg zrelog sira potrebno je u prosjeku 4–5 l ovčijeg mlijeka

Sir se prodaje nakon dva mjeseca zrenja. Kao dodaci u proizvodnji sira koriste se animalno sirilo za koagulaciju mlijeka i kuhinjska sol. Mlijeko ne smije biti standardizirano na sadržaj masti i termički obrađeno. Izrazito je bijele boje, na presjeku kriške ima porculanski sjaj. Tvrde je teksture, intenzivnog mirisa, i slan. Da bi se očuvala aroma sira, najbolje ga je držati u dobro zatvorenoj posudi. Kiseo je, a okus i miris sira je tipičan za sireve od ovčijeg mlijeka i mliječno.

Šta znači registracija?

Uključujući ova četiri proizvoda, ukupno 12 proizvoda u Bosni i Hercegovini trenutno je registrirano oznakom porijekla, oznakom geografskog porijekla i oznakom zagarantovano tradicionalnog specijaliteta.

Prehrambeni proizvodi koji su registrirani jednom od ovih oznaka na tržištu spadaju u proizvode više cjenovne kategorije, a registrirane oznake daju dodatnu vrijednost i prepoznatljivost geografskom području iz kojeg potječu.

Registrirana oznaka zaštićena je od bilo kakve direktne ili indirektne komercijalne upotrebe za prehrambene proizvode koji nisu obuhvaćeni registracijom.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *