Stabilizacija cijene pšenice na svjetskom tržištu i jeftinije gorivo odgodili su do daljeg poskupljenje brašna u našoj zemlji. Mlinari ističu da bi, ukoliko se ovaj trend nastavi, moglo doći i do pada cijene brašna.
Vreća standardnog brašna od 25 kilograma u prodavnicama trenutno košta od 30 do 33 KM. O mogućim situacijama o cijeni brašna, nestašici pšenice u novoj 2023.godini razgovarali smo i sa Budimirom Aćimovićem, zvorničkim mlinarom sa najdužom tradicijom, vlasnikom mlina “TRIO” Tršić.
“Ono što jeste sigurno da neće biti nestašice pšenice u 2023.godini na području cijele Bosne i Hercegovine jer su ranije stvorene solidne zalihe, a na tržištima odakle mlinari nabavljaju pšenicu postoje ogromni uskladišteni viškovi pšenice u Srbiji i Mađarskoj, kaže Aćimović za portal Zvornički ba.
“Pored solidnih zaliha u svim mlinovima u Republici Srpskoj, kao i u Federaciji, evidentirani su viškovi pšenica u Srbiji i Mađarskoj. Sigurno je da prema trenutnoj potrošnji pšenice, zalihe i viškovi neće biti utrošeni do naredne žetve, a zasijane su i nešto veće površine pšenice nego ranijih godina, prema mojim informacijama”, ističe Aćimović.
“Skoro je sigurno i da neće doći do smanjenja cijena brašna zbog zaliha pšenice koje su ranije nabavljene po dalekov većoj cijeni i uskladištene su u toku ove godine koju ispraćamo. Pored ovog faktora koji direktno utiječe na cijenu brašna, imamo i cijene nafte koje su daleko veće od ranijih godina, kao i drugih repromaterijala potrebnih za sjetvu pšenice. Pored svih problema, tu je i najavljeno poskupljenje električne energije koje će nas dočekati u 2023.godini”, rekao je Aćimović za portal Zvornički ba.
Stanovnici Bosne i Hercegovine mogu se nadati da neće biti vanrednih situacija kao što su pojave pandemije korona virusa i rata u Ukrajini, a vanredne situacije su uvijek moguće.