Invazivni azijski stršljen /Vespa velutina/ nezaustavljivo se širi i njegovo prisustvo u Evropi više nije moguće zaustaviti, smatraju u organizaciji NABU koja proučava insekte. Ovaj insekt, koji se širi Njemačkom, nedavno je prvi put uočen i na sjeveru zemlje, u Šlesvig-Holštajmu, piše Fenix Magazin.
Ova vrsta, porijeklom iz jugoistočne Azije, u Evropu je stigla 2004. godine preko trgovinskih pošiljki u Francusku, a blaže zime uzrokovane klimatskim promjenama dodatno pogoduju njenom širenju.
Iako se azijski stršljen ne ponaša agresivno prema ljudima, osim ako se previše ne približi njegovom gnijezdu, njegov ubod je izuzetno bolan. Stručnjaci ističu da nema razloga za paniku, ali osobe alergične na ubode stršljena moraju biti posebno oprezne.
Azijski stršljen nešto je manji od evropskog, s tamnijim tijelom i karakterističnim žutim nogama. Tijelo mu je većinom crno, te ima tanke žute pruge. Gnijezda gradi na zaklonjenim mjestima poput šupa, dok se ljeti premješta visoko u krošnje drveća.
Evropska unija proglasila je ovu vrstu invazivnom 2018. godine zbog njenog štetnog uticaja na lokalnu bioraznolikost. Sve članice, uključujući Njemačku, dužne su provoditi mjere za kontrolu i suzbijanje njenog širenja.
Stršljen koristi druge insekte, uključujući medonosne pčele, kao izvor proteina za svoje potomstvo. Jedno gnijezdo može uništiti desetine pčelinjih zajednica, stvarajući “opsadni prsten” oko košnica i sprečavajući pčele da sakupljaju hranu. Zbog toga pčelari pozivaju na hitnu zaštitu pčelinjih zajednica.