Jovana Domuz: Naša kolekcija unikatnih kamenih ručki je izraz moje strasti za detaljima i elegancijom (FOTO)

Često čujemo da ručke ne samo da unaprijeđuju vizuelni dojam enterijera, već i da su veoma izdržljive, što doprinosi njihovom dugotrajnom zadovoljstvu. U nastavku pročitajte intervju Jovane Domuz za portal Home sfera.

Intervju: Jovana Domuz, arhitektica

Jovana Domuzrođena je 06.07.1992. u Čačku. Odrasla u Zvorniku gdje je završila osnovnu i srednju školu. Osnovne i master studije Arhitekture i Urbanizma na fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Osnivač je firme District Home. Izvršni direktor i partner firme BraksPro DOO.

Razgovaramo sa uspješnom arhitekticom i dizajnerkom enterijera koja svoje korijene vuče iz slikovitog Zvornika, gdje su je prirodne ljepote inspirisale na razvoj strasti prema arhitekturi. Tokom svog profesionalnog puta, imala je priliku da radi na prestižnim projektima, kao što je Pupinova Palata, što je značajno oblikovalo njenu karijeru. U ovom intervjuu saznat ćemo kako je njen put od potrage za praksom do liderstva u projektovanju i dizajnu stambeno-poslovnih kompleksa tekao, te kako funkcionalnost i pažnja prema detaljima igraju ključnu ulogu u njenom radu.

Za početak, recite nam nešto o sebi i Vašem putu ka arhitekturi i dizajnu enterijera.

Odrasla sam u Zvorniku, gradu kraj Drine, čije su mi prirodne lepote i okruženje u velikoj meri oblikovali ličnost i podstakli interesovanje za arhitekturu. Dalje školovanje i profesionalni razvoj sam nastavila primarno u Srbiji, gde radim i dan danas. Tokom master studija, imala sam sreće da se pridružim birou mog mentora Ivana Brakočevića, i to sasvim slučajno, u potrazi za praksom. Prvi projekat na kojem sam radila bio je Pupinova Palata, jedan od najznačajnijih stambeno-poslovnih kompleksa u Novom Sadu. Ivan je imao ogromno poverenje u mene kao studenta, što mi je omogućilo sticanje neprocenjivog znanja i iskustva koje me je oblikovalo kao arhitektu. Ta prilika bila je ključna za moj dalji profesionalni razvoj. Danas se primarno bavim projektovanjem stambeno-poslovnih kompleksa, dok se dizajnom enterijera bavim kroz organizaciju unutrašnjeg prostora, što je deo posla u kojem najviše uživam.

Koliko Vam je obrazovanje pomoglo u razvijanju biznisa?

Obrazovanje mi je definitivno pomoglo u razvijanju biznisa, ali nisam ga smatrala ključnim faktorom. Dok su studije arhitekture i dizajna pružile osnovne tehničke veštine i znanja, mislim da su druge veštine koje sam sticala tokom srednjoškolskih dana bile od velikog značaja. Na primer, iskustvo u glumi mi je pomoglo da razvijem veštine komunikacije i prezentacije, dok su odnosi s ljudima i veštine u korišćenju društvenih mreža doprineli mojoj sposobnosti da efikasno upravljam i promovišem svoj biznis. Verujem da je za uspeh u biznisu važno da se složi mnogo faktora, i obrazovanje je samo jedan deo te slagalice. Kombinacija različitih veština i iskustava, zajedno sa prilagođavanjem tržištu i potrebama klijenata, igrala je ključnu ulogu u postizanju pozitivnih rezultata.

Koji su ključni elementi koji čine dobro dizajniran prostor?

Ključni elementi koji čine dobro dizajniran prostor, po mom mišljenju, pre svega uključuju funkciju. Funkcionalnost je osnova za sve dalje odluke u vezi sa opremanjem i dekoracijom prostora. Dobro rešena funkcija znači da prostor ispunjava sve potrebe svojih korisnika na efikasan i praktičan način. To podrazumeva razumevanje kako se prostor koristi, kako se kreću ljudi unutar njega i kako se različiti elementi integrišu kako bi se obezbedila optimalna upotrebljivost i udobnost. Tek kada je funkcionalnost temeljno razrađena, možemo se posvetiti estetskim aspektima i detaljima, kao što su materijali, boje i oblik, kako bismo stvorili prostor koji ne samo da je vizualno privlačan, već i praktičan i udoban za svakodnevni život.

Kada radite na renovaciji starog prostora, kako odlučujete koje elemente zadržati, a koje promijeniti?

Kod bilo kakvog vida rekonstrukcija, renovacija i sličnih projekata, najbitnije je poštovanje elemenata koji imaju istorijsku ili ličnu vrednost za vlasnika. Rekonstrukcije postojećih objekata su jedno od najtežih polja u arhitekturi, i imala sam čast da radim samo na posebnim projektima ovog tipa.

Možete li opisati jedan od vaših najizazovnijih projekata i kako ste pristupili problemima koje ste morali riješiti?

Jedan od mojih najizazovnijih projekata bio je rekonstrukcija stare vile u Meljinama u Crnoj Gori, koju sam radila zajedno sa svojom kumom i koleginicom Anom Koljubicki. Projekat je bio složen zbog potrebe da se očuvaju istorijski elementi zgrade, dok se istovremeno prilagođavaju savremenim standardima. Pristupili smo projektu tako što smo prvo detaljno istražili istorijski kontekst objekta i konsultovali se sa stručnjacima za očuvanje kulturnog nasleđa. Istorijska vrednost vile nije ležala samo u njenim arhitektonskim elementima, već i u činjenici da je to bila poslednja lokacija gde je kralj Aleksandar prespavao pre atentata u Marseju. Kroz pažljivo planiranje i analizu, odlučili smo da zadržimo samo fasadu zgrade, dok je sve drugo bilo srušeno i zamenjeno novom građevinom unutar stare strukture. Ključ uspeha ovog projekta bio je u tome što je vlasnik imao sluha da nas sasluša i investira u objekat na način koji je poštovao njegovu istorijsku vrednost. Rezultat je bio savršen, jer smo uspeli da sačuvamo ključne istorijske karakteristike vile dok smo uneli savremene elemente i obezbedili funkcionalnost potrebnu za savremene uslove.

Recite nam više o unikatnim kamenim ručkama koje izrađujete.   

Naša kolekcija unikatnih kamenih ručki je izraz moje strasti za detaljima i elegancijom. Svaka ručka se obrađuje ručno, što garantuje da je svaki komad potpuno jedinstven. Koristimo svetlo bež travertin, koji je moj omiljeni kamen zbog svoje prirodne lepote i sofisticiranosti. Svaka ručka koju dizajniram, je na neki način moj lični pečat u tuđem prostoru. Dizajniram ih kao da su za mene, pa da svaki komad nosi posebnu pažnju i ljubav. Ove ručke nisu samo estetski privlačne, već su i izuzetno izdržljive i dugotrajne, što ih čini savršenim izborom za različite stilove i primene. Verujem da svaki detalj, uključujući i kamene ručke, doprinosi celokupnom dojmu prostora i dodaje mu poseban karakter.

Kada bi morala izabrati jedan dizajn ručke koji je po Vama najposebniji, koji bi to bio?

Da moram da izaberem jedan dizajn ručke koji smatram najposebnijim, to bi bila kamena ručka u obliku loptice. Svetlo bež travertin koji koristim za ovu ručku dodaje još jednu dimenziju njenom izgledu, čineći je izuzetno elegantnom i intrigantnom. Ova ručka me asocira na male svetove koje sam stvorila svojim dizajnom, što je čini zaista posebnom. Iako svaka ručka koju izrađujem nosi deo moje strasti i posvećenosti, ova loptica je posebna zbog svoje jedinstvene forme i njenih diskretnih asocijacija na nebeske sfere.

Kakva je povratna informacija od klijenata koji se odluče za ovaj vid ručki?

Klijenti koji se odluče za kamene ručke često su izuzetno zadovoljni svojim izborom. Povratne informacije koje dobijamo obično ističu ne samo estetsku lepotu i jedinstvenost ručki, već i njihovu funkcionalnost i dugotrajnost. Mnogi klijenti su impresionirani prirodnom lepotom kamena i načinom na koji ove ručke dodaju poseban karakter njihovom prostoru. Često čujemo da ručke ne samo da unapređuju vizuelni dojam enterijera, već i da su veoma izdržljive, što doprinosi njihovom dugotrajnom zadovoljstvu. Također, klijenti često ističu da su jedinstveni dizajn i ručna izrada dodali lični pečat njihovom prostoru, čime su osećali da su dobili nešto što je zaista posebno i drugačije. Ovi pozitivni komentari nas dodatno motivišu da nastavimo sa stvaranjem ručki koje su i estetski privlačne i funkcionalne.

Za kraj, imate li neke planove u budućnosti?

Moji planovi uključuju i širenje poslovanja na nova tržišta i usavršavanje veština kroz dodatne edukacije i istraživanje novih trendova u arhitekturi i dizajnu. Uzbuđena sam zbog svih mogućnosti koje budućnost donosi i radujem se realizaciji.

(home.sfera)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *