Da Rio Tinto može sve pa čak i da menja državne odluke i potiskuje zainteresovane investitore, potvrđuje primer pruge Valjevo – Loznica, čija će trasa zbog potrebe ove kompanije biti promenjena od prvobitno utvrđene zbog čega Saobraćajni institut CIP radi novi projekat i to na njihov zahtev.

Takvo ponašanje je malo čudno jer ova kompanija još nema nijedan validan dokument od nadležnih institucija da će njihov projekat “Jadar” dobiti dozvolu za otvaranje rudnika litijuma. Još čudnije je i to što je država dozvolila da se na putu realizacije ovog infrastrukturnog objekta, koji je gotovo bio dogovoren sa kineskom kompanijom CCECC (China Civil Engineering and Construction Company),”ispreči” imaginarni jaradit, čija eksploatacija još nije ni počela.

Blagoslov za to je u januaru prošle godine dalo Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koje je potvrdilo tada za “Blic” da se planirana izgradnja pruge Valjevo-Loznice za 2020. odlaže jer, kako su naveli “potrebno je promeniti trasu ove saobraćajnice zbog predstojeće eksploatacije rude jadarit otkrivene na tom području”.

Samo mesec dana pre toga o tome nije bilo ni reči jer se u decembru 2019. razgovaralo sa CCECC da oni nastave gradnju pruge Valjevo-Loznica. Tada se činilo da je sve dogovoreno jer je krajem 2019. Sun Man, direktor kancelarije za Balkan kompanije CCECC, u razgovoru sa tadašnjim resornim ministarstvom, rekao da se nadaju da će imati prilike da u okviru globalne inicijative “Jedan pojas, jedan put” moći da učestvuju u infrastrukturnim projektima u Srbiji, pre svega onom koji je vezan za prugu Valjevo-Loznica.

Čini se da su ovi pregovori bili ishitreni jer se vrlo brzo ispostavilo da Kinezi neće graditi ovu prugu i to zbog interesa druge kompanije. Da je to tako nedavno je potvrdio i CIP, koji je naveo da je Rio Tinto od njih naručio izradu tehničke dokumentacije za izmenu trase na delu pruge Valjevo – Loznica.

Predstavnici ekoloških udruženja iz ovog kraja navode da ih više ništa ne iznenađuje kada je reč o Rio Tintu.

– Rio Tinto ovakvim potezima pokazuje da je on država u državi i da može da radi šta hoće. Njihovim interesima se sve podređuje pa tako menjaju trasu puta Loznica – Valjevo, a vlasti im to aminuju. Neprimereno je da lokalna samouprava Loznice usvoji plan detaljne regulacije nove deonice državnog puta i to po meri projekta Jadar i kompanije Rio Tinto. To se sada radi i sa prugom, pa je loogično da se pitamo šta je sledeće. Jesu li oni vlasnici Zapadne Srbije pa mogu da rade šta hoće – kažu iz Udruženja zaštitimo Jadar i Rađevinu.

Oni dodaju da su zbog ovakvog bahatog ponašanja Rio Tinta zatražili od nadležnih institucija da se neke odluke preispitaju.

-Tražimo da se van snage stavi Prostorni plan grada Loznice ali i Plan posebne namene za projekat Jadar. Pored toga tražimo i da Ustavni sud se pozabavi ustavnošću Zakona o rudarstvu u delu koji omogućava proglašenje javnog interesa za privatne rudarske projekte. Vrlo je važno i da se povuče iz procedure i Zakon o eksproprijaciji i da onemogući proglašenje javnog interesa za privatne, posebno rudarske projekte. Ako se to ne uradi, Rio Tinto ne samo što će da menja projekte puteva i pruga već sutra može i naše kuće da premešta s jednog na drugo mesto – kažu u ovom udruženju.

Pogledajte i kakav nered je RIo Tinto napravio u Australiji

Treba da se zna da je gradilišta pruge Valjevo – Loznica zatvoreno još od NATO bombardovanja, a ova železnička deonica, zamišljena svojevremeno kao najkraća veza između Srbije i BiH, ima istorijat gradnje duži od 100 godina, noseći neslavni naziv “ratna”, jer su radove na njoj pratili i prekidali oružani sukobi.

Najpre je to bio Prvi svetski rat, pre koga je francuski investitor dobio koncesiju Kraljevine Srbije za taj posao. Nastavak gradnje usledio je pred početak Drugog svetskog rata, ali samo nakratko. Vlada Srbije je prugu kao “kapitalnu investiciju” nastavila da gradi 1990. godine, ali su radovi po treći put prekinuti zbog izbijanja rata u SFRJ. Najviše je urađeno tokom 1998. godine, ali je investicija prekinuta godinu dana kasnije zbog NATO bombardovanja, od kada je gradilište napušteno.

Inače, pruga Valjevo-Loznica duga je 68,1 kilometar, a na trasi ima 19 tunela ukupne duzne 9.759 metara, što čini 15 odsto ukupne dužine saobraćajnice. Na trasi se nalazi 69 mostova, od kojih je 57 železnickih i 15 drumskih. Kompletno je završeno tek oko 300 metara pruge od stanice Valjevska Kamenica do ulaza u tunel Trifković.

Po prvom projektu, pruga je projektovana za brzine vozova od 120 km/h i osovinsko opterećenje od 22,5 tone. Proračunska vrednost radova bila je 250 miliona američkih dolara, a do sada je u gradnju uloženo oko 50 miliona dolara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *