Uvođenje minimalne plaće od 1.000 KM u Federaciji BiH izazvalo je brojne reakcije i pitanja, kako među radnicima, tako i među poslodavcima. Dok je minimalac poznat, ostaje nejasno hoće li povećanje obuhvatiti i ostale radnike ili će se vrijednost rada izjednačiti bez obzira na pozicije. Ova tema bit će centralna na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća, zakazanoj za ponedjeljak.
Međutim, u ponedjeljak bi se pred članovima ovog vijeća mogao naći novi prijedlog Vlade FBIH, kojim bi prema nezvaničnim informacijama “harač” od 700 KM nametnut poslodavcima mogao biti umanjen. To je gostujući u TV emisiji na Face TV izjavio Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH.
– Imamo prijedlog da se izađe ususret privrednicima! Odluka od 1000 KM neće biti povučena! Naći će se opcija da se izađe ususret poslodavcima; bit će umanjena jedna varijanta – rekao je Šatorović- koji je ostao nedorečen, a da se u kulloarima priča o tkavom prijedlogu, koji bi trebao proći i Parlament FBiH potvrdio je u istoj emisiji Admir Čavalić, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.
Navodno, jedan od prijedloga je da minimalna plata ostane 1.000 KM, ali da poslodavci na tu minimalnu platu plaćaju doprinose u istom iznosu kako je to bilo ranije kada je minimalac iznosio 619,00 KM.
Koliko su doprinosi iznosili ranije, a koliko sada za poslodavce u FBiH pročitajte u slijedećem tekstu:
Podsjećamo, Vlada Federacije BiH obećala je subvencionirati povećanje doprinosa za firme koje odluče povećati plaće više od minimalne. Premijer Nermin Nikšić naglasio je da će uredba o oslobađanju od plaćanja doprinosa biti donijeta kako bi se poslodavcima pružila podrška.
Subvencije Vlade FBiH za doprinose
No, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, Adnan Smailbegović, izražava sumnju u efikasnost ove mjere, tvrdeći da subvencije nisu idealno rješenje.
„Imamo najavu nekih subvencija za koje se ne zna ni kome su najavljene, ni u kojem iznosu, ni kako će se isplaćivati,“ poručio je Smailbegović.
Safudin Čengić, predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH, očekivano postavlja uslov – uredba mora biti donesena prije 1. februara kako bi se izbjegle komplikacije kod isplate januarskih plaća.
Problem za javne budžete
Jedan od ključnih izazova ostaje usklađivanje minimalne plaće s budžetskim planovima, koji još nisu u potpunosti definirani. Na vanrednoj sjednici Parlamenta u utorak razmatrat će se privremeno finansiranje za prvi kvartal, dok je donošenje budžeta ključno za provedbu mjera pomoći.
Poslodavci upozoravaju na moguće negativne posljedice. “Velika većina privrednih subjekata očekuje mjere Vlade koje će ublažiti efekte ove odluke, ali za neke firme ovo povećanje predstavlja ozbiljan izazov,” istakao je Čengić za FTV.
Polarizacija stavova ovih dana očita je, ali sve strane dijele isti cilj – očuvati ekonomsku stabilnost Federacije BiH. Sastanak zakazan za ponedjeljak donijet će konkretne mjere, a na testu će biti spremnost vlasti, poslodavaca i sindikata da pronađu zajednički jezik za dobrobit svih građana./Tuzlainfo.ba/