Penzioneri u Bosni i Hercegovini spadaju među najugroženije kategorije stanovništva, suočavajući se s nizom egzistencijalnih i drugih izazova. Njihov položaj brine i mlađe generacije koje s neizvjesnošću gledaju na budućnost, svjesni problema s kojima se starija populacija suočava.
Kako bi građanima pomogli da bolje razumiju uslove za odlazak u penziju, pravila obračuna i iznose penzija, obradili smo dostupne informacije na ovu temu u pinudili vam odgovore na najčešća pitanja.
Minimalni staž i uslovi za starosnu penziju
U Federaciji BiH, pravo na starosnu penziju ostvaruje se kada osiguranik napuni 65 godina života i ima najmanje 15 godina staža osiguranja. Alternativno, pravo se stiče s 40 godina staža osiguranja, bez obzira na godine života.
U Republici Srpskoj, uslovi su slični – osiguranik može ostvariti pravo na starosnu penziju sa 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja.
Invalidska penzija – uslovi i iznosi
Invalidska penzija u oba entiteta zavisi od uzroka invalidnosti i dužine staža osiguranika.
U FBiH, pravo na invalidsku penziju imaju osiguranici kod kojih je utvrđena I kategorija invalidnosti. Ako je invalidnost prouzrokovana povredom na radu ili profesionalnom bolešću, pravo se ostvaruje bez obzira na dužinu staža. Ako je invalidnost posljedica bolesti ili povrede van rada, potrebno je da osiguranik ima određen broj godina staža u odnosu na radni vijek.
U RS, osiguranik može ostvariti pravo na invalidsku penziju ako je gubitak radne sposobnosti nastupio prije ispunjenja uslova za starosnu penziju, a pritom ima najmanje pet godina staža osiguranja ili deset godina penzijskog staža. Ako je invalidnost nastupila zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti, pravo se stiče bez obzira na dužinu staža.
Iznos invalidske penzije računa se po istom principu kao i starosna, u zavisnosti od dužine staža i visine plata na koje su plaćani doprinosi.
Najniže i prosječne penzije u BiH
U Federaciji BiH, minimalna penzija iznosi 573,53 KM i jednaka je za sve osiguranike s minimalnim stažom. Garantovana penzija za one s 40 godina staža osiguranja iznosi 684,48 KM.
U Republici Srpskoj, najniža penzija varira prema dužini staža:
Do 15 godina staža – 300,61 KM
15-20 godina – 360,76 KM
20-30 godina – 420,90 KM
30-40 godina – 481,08 KM
Preko 40 godina – 601,35 KM
Prosječna penzija za one s punim stažom od 40 godina u FBiH iznosi 1.058 KM (oko 75% prosječne plate), dok je u RS-u prosječna penzija za 40 godina staža 888,57 KM, što je 62,58% prosječne plate.
Porodična penzija – ko ima pravo?
Pravo na porodičnu penziju imaju članovi porodice preminulog osiguranika ili korisnika penzije. U oba entiteta ovo pravo imaju:
- Bračni i vanbračni supružnici
- Razvedeni supružnici ako im je presudom dosuđeno pravo na izdržavanje
- Djeca (rođena u braku, van braka, usvojena, pastorčad ili unučad bez roditelja ako ih je preminuli izdržavao)
- Roditelji koje je umrli osiguranik izdržavao
Mogućnost dokupa staža
U FBiH, osobe kojima nedostaje do tri godine staža kako bi stekle pravo na starosnu penziju mogu izvršiti uplatu doprinosa preko Službe za zapošljavanje.
U RS, dokupljivanje staža nije moguće od 2004. godine, ali osiguranik može retroaktivno uplatiti doprinose za periode u kojima su mu nedostajale uplate, pod uslovom da mu ta uplata omogućava ostvarenje prava na penziju.
Iznos posmrtnine za korisnike penzije
U FBiH, član porodice koji je snosio troškove sahrane ima pravo na posmrtninu u visini prosječne penzije isplaćene u mjesecu prije smrti korisnika.
U RS, pravo na pogrebne troškove u iznosu od 500 KM imaju članovi porodice ili osoba koja je snosila troškove sahrane, a isplata se vrši u narednom mjesecu nakon podnošenja zahtjeva.
(TuzlaInfo)