Neuobičajeno toplo vrijeme za ovo doba godine izmamilo je zmije iz skrovišta, a dvije i to one najotrovnije, viđene su u naseljima koja gravitiraju Konjević Polju. U oba slučaju u kratkom vremenskom razmaku viđen je i to ni manje, ni više nego poskok.
Fotografije ovog nimalo omiljenog gmizavca objavljene su na društvenim mrežama, a prenijela ih je facebook stranica Konjević Polja. Poskok se našao na lokaliteima u naseljima Skugrići u Hrnčići koji se naslanjaju na mjesnu zajednicu Konjević Polje. Zbog prevelikog straha od ovog gmizavca neko od onih koji su imali blizak susret sa poskokom susret su okončali tragično po poskoka u oba puta, iako je zabranjeno ubijati ovu životinju u njenom prirodnom okruženju. U svakom slučaju ova informacija zabrinula je ljubitelje prirode.
Ljekari savjetuju:
– Ukoliko dođe do ujeda zmije, kako su naveli, od izuzetnog je značaja pružanje prve pomoći povrijeđenom. Prilikom pružanja prve pomoći ujedeni ekstremitet (najčešće mjesto ujeda) se mora imobilisati, potrebno je skinuti prsten, narukvicu ili neki drugi nakit kako otok ne bi doveo do dodatnih komplikacija. Potom je neophodno pacijenta što prije transportovati u najbližu zdravstvenu ustanovu.
Dodaju da stepen hitnoće kod ujeda zmije zavisi od mnogo aspekata.
– Neki od njih su mjesto ujeda zmije, odnosno da li je to krvni sud ili neki drugi dio, reakcije organizma ujedene osobe, vrsta zmije i količina ubrizganog otrova i slično – ističu ljekari.
Prilikom ujeda preko zuba zmija ispušta otrov koji ulazi u krv žrtve, nakon čega se javlja slabost, drhtavica, vrtoglavica, bljedilo, ubrzan puls i otežano disanje. Stručnjaci napominju da se pri pružanju prve pomoći osobi koju je ugrizla zmija ne preporučuje isisavanje otrova, stavljanje kockica leda i slično. Prema navodima ljekara, na mjestu zmijskog ujeda vide se dvije male ubodne rane, iako je moguće da postoji i jedna ili samo ogrebotina. Nastaje crveni prsten, rana pomodri i otekne. Nešto kasnije na tom dijelu tijela javlja se obamrlost i otok limfnih čvorova.
Evropska ljutica
Poskok je jedna od najopasnijih evropskih ljutica čiji otrov može biti smrtonosan. Prepoznatljiv je po rogu na nosu, a rasprostranjen u južnoj i jugoistočnoj Evropi, te u jugozapadnoj Aziji.
Poskok živi na sunčanim i suvim staništima kamenitih i kraških područja, u šumama i šikarama, živi i uz nakupljenu vodu, npr. uz potoke i bunare. Može se penjati po niskom drveću. Aktivan je u rano proljeće, a u hibernaciju prelazi u kasnu jesen.
(Zvornicki.ba)