s:

Fazlić je navela da se u Bosni i Hercegovini još uvijek traga za 7.594 osobe koje su nestale u proteklom ratu

U Bosni i Hercegovini su u periodu od 1. januara pa do kraja novembra 2024. godine ekshumirani posmrtni ostaci ukupno 42 žrtve proteklog rata.

– Najveći broj ekshumacija izvršen je na području koje pokriva naš Područni ured Istočno Sarajevo koji je imao 39 ekshumacija u ovom periodu, a ekshumirani su uglavnom nekompletni skeletni ostaci 18 žrtava – kazala je za Fenu glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH Emza Fazlić.

Po njenim riječima, u navedenom periodu istražitelji Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine izašli su na teren 841 put i izvršeno je ukupno 79 ekshumacija. U šest navrata su izvršene asanacije terena, odnosno ekshumacija posmrtnih ostataka koji su pronađeni na površini terena.

Fazlić navodi da ni prošle godine sve izvršene ekshumacije nisu imale za rezultat pronalazak posmrtnih ostataka žrtava, te je više od polovine ekshumacija bilo bezuspješno.

– Prošle godine, samo u jednom slučaju je otkrivena masovna grobnica. Radi se o ekshumaciji koja je izvršena početkom aprila na lokalitetu Donja Dragotinja, općina Prijedor. Tada su ekshumirani posmrtni ostaci najmanje četiri žrtve. Prilikom ekshumacije uočeno je da su dvjema od četiri ekshumirane žrtve ruke bile vezane na leđima i to kaiševima iz njihovih hlača. Utvrđeno je da se radi o posmrtnim ostacima četiri muškarca – kazala je Fazlić.
U ostalim slučajevima, kada su u pitanju ekshumacije, uglavnom se radilo o ekshumacijama u kojima su pronađeni posmrtni ostaci po jedne žrtve. U nekoliko navrata se radilo o posmrtnim ostacima pronađenim na površini terena.

Jedna od zrtava identifikovana u Hrvatskoj

Kada je riječ o procesu identifikacija posmrtnih ostataka koji su ekshumirani, u prošloj godini su identifikovani posmrtni ostaci 82 žrtve.

Fazlić napominje da se u većini slučajeva radi o žrtvama koje su ekshumirane godinama unazad, a porodice su tek sada pristale i na zvaničnu identifikaciju, uprkos činjenici da je DNK nalaz na ime njihovog srodnika došao godinama unazad.

Kaže da se u pet navrata došlo do novih identiteta prilikom provjere identifikacija izvršenih klasičnom metodom.

– Jedna od žrtava je identifikovana i u susjednoj Hrvatskoj, odnosno u Vukovaru, a radi se o Mustafi Ibreljiću iz Sibovca, općina Gradačac. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su u novembru prošle godine iz masovne grobnice koja je 8. novembra 2024. godine otkrivena na lokalitetu Sramotin lijevi u Negoslavcima, Republika Hrvatska. Ibreljić je identificiran u Vukovaru i to najprije putem DNK analize, a potom i od članova porodice. Nakon identifikacije, njegovi posmrtni ostaci su prebačeni u Bosnu i Hercegovinu, te predati njegovoj porodici – navela je Fazlić.

Regionalna saradnja

Dodala je da je regionalna saradnja sa susjednim zemljama po pitanju nestalih osoba nastavljena i u prošloj godini. Tako je osim primopredaje posmrtnih ostataka žrtve koja je izvršena sa susjednom Hrvatskom, primopredaja posmrtnih ostataka žrtava izvršena i sa Srbijom.
Podsjetila je da su posmrtni ostaci Mevludina Šehića iz Srebrenice, iz Srbije prevezeni u Bosnu i Hercegovinu, dok su posmrtni ostaci Tomislava Radulovića iz sela Dubovo kod Žitorađa, prebačeni u Srbiju.

U BiH se još traga za 7.594 osobe
Fazlić je navela da se u Bosni i Hercegovini još uvijek traga za 7.594 osobe koje su nestale u proteklom ratu.

– Za najvećim brojem žrtava u našoj zemlji traga se na području općine Zvornik, 635 osoba među kojima je 39 djece i 65 žena, zatim u Srebrenici gdje tražimo 565 osoba, a među njima i 32 djece i 83 žene, te Prijedoru u kojem se traga za 552 osobe od čega 33 djece i 93 žene – navela je glasnogovornica INO BiH.

Napominje da je istovremeno i dalje otvoren proces zaprimanja prijava nestalih osoba u Institutu za nestale osobe, pa je tako prošle godine CEN zaprimio 20 prijava o nestalim osobama od čega je 14 potpuno novih prijava.

Od ukupno 34.965 podnesenih prijava o nestalim osobama, do sada je verificirao 29.886 podnesenih prijava – zaključila je Fazlić.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *