Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO) u saradnji sa Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH danas je u Zvorniku organizovala sastanak u okviru FAO projekta „Podrška planiranju poljoprivrede i ruralnog razvoja u Bosni i Hercegovini“. Cilj projekta je izrada lokalnih strategija za poljoprivredu i ruralni razvoj, nakon čega se planira i podjela grantova u lokalnim zajednicama.

Sastanku su prisustvovali ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac, program koordinator u FAO Vlado Pijunović, gradonačelnik Zvornika Zoran Stevanović, te načelnici i predstavnici i drugih opština u kojima se provodi ovaj projekt, a to su Rudo, Foča, Višegrad, Gacko, Osmaci i Rogatica.

Gradonačelnik Stevanović je istakao da će Zvornik i Osmaci u ovom projektu zajedno raditi, jer smo naslonjeni jedni na druge.

„Razgovarali smo danas i o strategijama razvoja turizma u onim lokalnim zajednicama gdje se „tapka“ u mjestu. Očekujemo podršku i ministarstva i FAO-a, u, prije svega, izradi strategije, a onda i realizaciji konkretnih projekata za sve ove lokalne zajednice. Važno je imati strategiju, naročito za apliciranje u nekim budućim projektima i da znamo gdje se to nalazimo i u kom pravcu idemo.“

Pijunović je naglasio da će se raditi strategije poljoprivrednog razvoja za ove opštine dodavši da je taj projekat krenuo i ide svojim tokom.

„Danas je razgovarano, pored tog projekta, šta možemo još uraditi za te lokalne zajednice tako da su izdefinisani neki prioriteti i neki pravci. Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa na čelu sa ministrom Košarcem zahtijevalo je da odradimo konkretan plan do juna i da u junu krenemo u realizaciju prioriteta, a jedan od tih, odlučeno je, jeste da će i Zvornik ući u projekat izrade strategije za klimatske finansije Grada Zvornika koji će biti među prvim gradovima u BiH koji će tu strategiju imati, a koja je zahtjevana od Zelenog klimatskog fonda za lokalne zajednice.“

Ministar Košarac je ocijenio da je ovo bio kvalitetan radni sastanak na temelju razgovora koje su vodili u prethodnom periodu, cijeneći da je veoma značajno u svim lokalnim zajednicama afirmisati potrebu strateškog pristupa , odnosno izrade strategija razvoja i poljoprivrede i ruralnog razvoja, u nekim sredinama i turizma. Dodao je i da je u komunikaciji sa ministarstvima u Vladi Republike Srpske, primarno poljoprivrede, trgovine i turizma, procijenjeno da je veoma značajno i važno da svi nivoi vlasti budu aktivni, kao što to, kako je rekao, rade naša entitetska ministarstva.

„Zatekli smo situaciju u ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa potpuno anemičnu u tom smislu i cijenili smo da je veoma važno probuditi tu vrstu dimenzije Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa koje u pravilu i u skladu sa svojim nadležnostima komunicira sa međunarodnim finansijskim organizacijama. Nisam zadovoljan načinom kako je prihvaćena takva vrsta inicijative i na koji način se međunarodne finansijske organizacije odnose prema projektima iz Republike Srpske. Velik je, rekao bih, disbalans u tome koliko međunarodne finansijske organizacije podržavaju projekte iz Federacije, a ne podržavaju projekte iz Republike Srpske. Smatram da je to nedopustivo, te da Republike Srpska ima potencijal i ima adekvatne politike, i iz tog razloga sam tražio od predstavnika tih organizacija i drugih, a jedna od njih je i FAO, da aktivnije pristupe podršci projektima iz Republike Srpske. Naravno, nećemo zaboraviti ni projekte iz Federacije BiH, ali cijenim da upravo u onim sredinama gdje je manje intenzivna poljoprivreda, gdje postoji koncept ruralnog razvoja, gradovi i opštine Republike Srpske moraju biti vidljive. S tog aspekta smo 15 lokalnih zajednica iz Republike Srpske uključili u projekat izrade strategija iz kojih će proizaći određeni projekti koji će biti podržani u finansijskom ili nekom drugom smislu. S tog konteksta cijenim da imamo dobru dinamiku, definisali smo određene korake kako i na koji način artikulisati lokalne potrebe, entitetske politike i rekao bih ovu podršku ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa i ujedno i Savjeta ministara u komuniciranju sa međunarodnim finansijskim organizacijama. S druge strane zagovarali smo, cijeneći kredibilnost organizacije FAO, da na jedan cjelovit način posmatramo i razvoj nacionalnih parkova. Vrlo skoro imaćemo sastanak sa rukovodstvima četiri nacionalna parka koliko ih imamo u BiH, da vidimo kako možemo i taj dio resursa da koristimo. To je bogatstvo Republike Srpske i Federacije BiH koje treba držati u nivou evropskih i svjetskih standarda, jer može dati dobar zamajac razvoju turizma.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *