Učesnici Marša mira, njih više od pet hiljada, jutros oko devet sati krenuli su iz Nezuka kod Zvornika. Pješačit će tri dana, a njihovo odredište je Memorijalni centar Potočari, gdje bi trebali stići 10. jula u popodnevnim satima. Prije nekoliko trenutaka oko sati učesnici Marša mira prošli su prvu kontrolnu tačku Parlog na teritoriji Zvornika koja se nalazi između naselja Križevići, Dugi Dio i Baljakovice. Nekoliko učesnika je već zatražilo prvu pomoć zbog žuljeva na nogama i prevelike toplote. Učesnici su prošli prvu dionicu na putu Marša mira, a posljednju dionicu na putu smrti za učesnike kolone 1995.godine iz Srebrenice jer su upravo u reonu Baljkovice vođene velike borbe između ARBiH i VRS-a kako bi se oslobodio prolaz na slobodnu teritoriju.
Prem riječima Sulje Čakanovića odziv na ovogodišnji Marš mira je veći od očekivanog:
– Imali smo 4.200 prijavljenih do jučer, a sudeći po broju ljudi ovdje imat ćemo na startu više od 5.000 učesnika. Održali smo internacionalni karakter Marša mira, imamo učesnike iz skoro svih evropskih zemalja, SAD-a, Australije…
Naša poruka je jasna da odamo počast žrtvama genocida nad Bošnjacima i da sačuvamo od zaborava ono što se dešavalo. Posebno nas raduje da je ovaj pohod po godinama učesnika sve mlađi, odnosno da će biti onih koji će nastaviti kad nas ne bude – kaze Suljo Čakanović, predsjednik Pododbora za Marš mira.
Podsjećamo, Marš mira je pješački pohod stazama kojima su se Podrinjci 1995. godine probijali ka slobodnoj teritoriji, nakon pada Srebrenice 11. jula, a ove godine održava se 20. put. Najveći dio trase ove godine će biti autentičan, odnosno odgovara putu kojim je prošla većina preživjelih učesnika marša smrti 1995. godine.
Trasa kojom će se kolona kretati duga je oko 100 kilometara. Pješači se tri dana, svakoga oko 30 kilometara, po veoma zahtjevnom terenu.
Trasa Marša mira glasi: Nezuk – Baljkovica – Parlog – Crni Vrh – Snagovo – Liplje – Jošanica – Donja Kamenica – Bakrači – Glodi – Udrč – Cerska – Kaldrmica – Đugum – Mravinjci – Burnice – Kameničko Brdo – Ravni Buljim – Jaglići – Šušnjari – Budak – Potočari (Memorijalni centar).
Učesnici tokom pješačenja imaju priliku prisustvovati kraćim historijskim časovima, posjetiti mjesta na kojima je došlo do masovnih pogubljenja zarobljenih Bošnjaka te mjesta na kojima su pronađene masovne grobnice.