Regija Podrinja bogata je srijemušom ili medvjeđim lukom i ovu biljku koja je izuzetno cijenjena možemo pronaći u svakoj većoj šumi u Podrinju. U nastavku pročitajte nešto više o ovom prirodnom blagu koje prvo u prirodi dospijeva i sazrijeva za naše trpeze.
To je biljka (lat. Allium ursinum) iz obitelji ljiljana. Raste na sjenovitim i vlažnim mjestima (u vlažnim šumama, uz potoke i rijeke, po udolinama, planinskim krajevima). Raste i u našim krajevima. Sastoji se od stabljike i plosnatih, šiljatih, sjajnih tamnozelenih listova. Naraste do visine 20-30 cm. U vrijeme cvatnje cvjeta bijelim cvjetovima.
Svakog proljeća nalazimo ga na pijacama i u trgovinama voća, povrća i začina. Snažna je mirisa i intenzivne zelene boje, a nutricionisti ga cijene čak i više od češnjaka, na koji podsjeća i mirisom i okusom.
Čistač organizma
Medvjeđi luk bogat je mineralnim solima, vitaminom C i betakarotenom. Ima jaka antiobiotska i antibakterijska svojstva. Izuzetan je čistač organizma. Odlično je sredstvo kao kupka za nadraženu kožu, ekceme, dermatitise, modrice, hematome i rane, a posebno je dobar za lišajeve.
Osim kao lijek, srijemuš se koristi kao začin i ukusno povrće. Upotrebljava se samo u svježem obliku. Sušenjem i kuhanjem nestaju njegova ljekovita svojstva. Srijemuš ima i jednu veliku vrlinu; ubran može se u hladnjaku održati 7-10 dana.
Medvjeđi luk je originalan i ukusan dodatak salatama, a može se dodati i u kuhanu blitvu ili špinat kojima tada intenzivira okus. Može se dodati i pečenom mesu i drugim jelima (začini se otopljenim maslacem pa se doda kao prilog mesu) Možete ga sitno nasjeckati i dodati u svježi kravlji sir. Juha od medvjeđeg luka ukusna je i nadasve okrepljujuća. Od svježih listova možete napraviti i sok, pesto, tinkture, vino i med.
Osnovna ljekovita svojstva su mu:
– smiruje i liječi kašalj
– jača srce i oslabljeni srčani mišić
– štiti kao preventiva od infarkta
– usporava i liječi aterosklerozu krvnih žila, širi ih
– smanjuje visoki krvni tlak
– poboljšava apetit, otklanja probavne smetnje
– smiruje upalu sluznice želuca, otklanja nadutost i plinove
– omogućuje bolje izlučivanje žuči, koristi jetri
– potiče na rad bubrege, smiruje upale mokraćnog mjehura i njegove upale
– djeluje ljekovito na maternicu
– sprečava i liječi osteoporozu, smanjuje bolove kod artritisa i reume
NAPOMENA: NE BERITE MEDVJEĐI LUK AKO NISTE SIGURNI; LAKO GA JE ZAMIJENITI ZA OTROVNI MRAZOVAC , ĐURĐICU ILI ČEMERIKU, jer im je lišće posve nalik na lišće medvjeđeg luka, a i stanište medvjeđeg luka i đurđice je slično – sjenovita i vlažna mjesta! Srijemuž voli zdrava tla a uz potok obilno raste. Nijedna biljka koja je slična srijemušu ne miriše na bijeli luk.
Druge biljke tako ne mirišu. Ukoliko niste sigurni, ne berite, radije pitajte nekoga tko poznaje biljke. Uvjetno je list srijemuša sličan s listom đurđice jer je kod đurđice list više kožast i naravno, ne miriše po češnjaku, te iz zemlje izlazi prilično usukan poput neke cjevčice, dok s mrazovcem ne bi trebalo biti zabune jer on raste u jesen i to isključivo po livadama. Srijemuš najviše voli potočne doline i zasjenjena mjesta gdje ima dosta vlage.
poljoprivreda.ba
Foto:Poljoprivedaba i Ahmed H.