Mile Matić predsjednik UO „Alumine“ zahvalio se premijeru Viškoviću na posjeti te istakao da su ga upoznali sa proizvodnjom fino precipitiranih hidrata i silikagela gdje ima više vrsta proizvoda.
– Iza nas je jedan težak period, ali i neko vrijeme u budućnosti zbog pojave pandemije virusa korona koja je zahvatila čitav svijet. Uprkos tome, mi smo pokazali da smo održiv sistem. Rezultati poslovanja su manji, izvoz je manji, ali je firma održiva i mi nastojimo da prođemo kroz period pandemije što bezbolnije i nastavimo normalno da funkcionišemo – rekao je Matić.
Premijer Višković je istakao da je u toku svih dešavanja u ovoj fabrici tokom svih ovih godina te da je „Alumina“ poslovala pozitivno u prvih šest mjeseci ove godine.
– Broj radnika prije pojave virusa korona i danas je isti, dakle nije bilo otpuštanja radnika. Proizvodnja je nešto manja od planirane, ali dovoljna da nema gubitaka i da se pozitivno posluje. Činjenica je da je do prije nekoliko godina ova fabrika bila stoprocentno na metalurškom programu, a danas su stoprocentno na nemetalurškom programu. To ne bi bilo moguće bez ovih ljudi, radnika, stručnjaka. Oni su u hodu prilagodili proizvodni program i imaju kupce širom Evrope i svijeta. Uspjeli su i vrijeme virusa korona da pronađu nove kupce, da prave nove proizvode i ulažu u nove pogone. Mi smo danas razgovarali o tome šta mi institucionalno možemo da im pomognemo kako bi se i stečaj što prije okončao i ova fabrika svrstala u red evropskih kompanija koja može da obezbijedi dobro, ne samo ovim radnicima, nego i Republici Srpskoj i šire – istakao je Višković.
Kako je tekla izgradnja pogona za proizvodnju fino precipitiranih hidrata:
– Projekat izgradnje pogona za proizvodnju fino precipitiranih hidrata počeo je da se realizuje krajem 2016. godine i u posljednje tri godine ovo je jedna od najvažnijih investicija u kompaniji „Alumina“.
– Građevinski kompleks obuhvata blizu 10.000 kvadratnih metara korisnog prostora na kome je instalirana tehnološka oprema.
– Кompanija Alumina, sa proizvodnjom fino precipitiranih hidrata, od druge polovine 2017. godine zakoračila je na inostrano tržište sa kapacitetom od 10.000 tona.
– Projekat je realizovan u više faza. Završetkom faze „3 b“, u aprilu 2020. godine, stvoreni uslovi za godišnju proizvodnju od 60.000 tona fino precipitiranih hidrata.
– Ukupna vrijednost cjelokupnog projekta je oko 30 miliona konvertibilnih maraka.
– Realizacijom projekta izgradnje pogona za proizvodnju fino precipitiranih hidrata stvorena je nova proizvodna vrijednost, koja će obezbijediti bolju tržišnu poziciju i progres kompaniji „Alumina“.
– Precipitirani hidrati se koriste uglavnom u proizvodnji elektroenergetskih kablova, što je osnovna primjena. Takođe, koriste se i za proizvodnju nekih gumenih i plastičnih materijala kao dodatak ostalim komponentama.